The cost of living in Townsville, Australia is approximately 1303 $ per month for a single person, including rent.
For a family of four, it's around 3217 $, also including rent.
| Cost of Living, one person, including rent | |
|---|---|
| Without Rent | |
| Rent & Utilities | |
| Food | |
| Transport | |
| Monthly Salary, after tax | |
| GDP per Capita | |
| Freedom Index | |
| Lifespan | |
| Speak English | |
| Population |
Do you live in Townsville? Help us.
Update Prices| Lunch menu, inexpensive restaurant | 8.45 $ |
| Dinner | 39.9 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 8.06 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 4.14 $ |
| Capuccino | 3.56 $ |
| Coke, 330ml | 2.52 $ |
Compare Townsville with:
| Milk, 1 L or 1 qt | 1.12 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 1.42 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 1.43 $ |
| Eggs, 12 pack | 4.09 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 11.3 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 7.48 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 11.7 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 3.3 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 2.49 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 3.46 $ |
| Tomato, 1 kg or 2 lb | 3.8 $ |
| Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.8 $ |
| Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.27 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 1.33 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.16 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 13.9 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.72 $ |
| Cigarette pack | 15.9 $ |
| One-way Ticket | 2.15 $ |
| Monthly Pass | 37.9 $ |
| Gas or Petrol, 1l or 0.26 gal | 1.15 $ |
| Taxi, 8 km | 12.9 $ |
| Doctor Visit, private clinic | 51.4 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 6.1 $ |
| Hair Shampoo, 400 ml or 12 oz. | 4.11 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 2.47 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 2.75 $ |
| 1 person, electricity, heating, water & garbage | 98 $ |
| Family of 4, electricity, heating, water & garbage | 150 $ |
| Internet plan, +60 Mbps | 45.4 $ |
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 530 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 955 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 721 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 981 $ |
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 2,779 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 2,203 $ |
| Average Monthly Net Salary, after tax | 3,952 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 6.52% |
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 29.6 $ |
| Cinema, 1 seat | 9.48 $ |
| Haircut | 15.1 $ |
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 112 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 56.3 $ |
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 1,228 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 15,764 $ |