The cost of living in Thetford Mines, Canada is approximately 1462 $ per month for a single person, including rent.
For a family of four, it's around 3376 $, also including rent.
| Cost of Living, one person, including rent | |
|---|---|
| Without Rent | |
| Rent & Utilities | |
| Food | |
| Transport | |
| Monthly Salary, after tax | |
| GDP per Capita | |
| Freedom Index | |
| Lifespan | |
| Speak English | |
| Population |
Do you live in Thetford Mines? Help us.
Update Prices| Lunch menu, inexpensive restaurant | 14.7 $ |
| Dinner | 63.4 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 11 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 7.1 $ |
| Capuccino | 3.7 $ |
| Coke, 330ml | 2.41 $ |
Compare Thetford Mines with:
| Milk, 1 L or 1 qt | 1.82 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 2.5 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 2.6 $ |
| Eggs, 12 pack | 2.87 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 7.8 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 9.37 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 10.5 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 1.84 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 1.87 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 2.96 $ |
| Tomato, 1 kg or 2 lb | 1.63 $ |
| Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.85 $ |
| Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.41 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 0.5 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.75 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 14.1 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.13 $ |
| Cigarette pack | 11.1 $ |
| One-way Ticket | 2.9 $ |
| Monthly Pass | 81.5 $ |
| Gas or Petrol, 1l or 0.26 gal | 1.23 $ |
| Taxi, 8 km | 26.9 $ |
| Doctor Visit, private clinic | 76.9 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 7.05 $ |
| Hair Shampoo, 400 ml or 12 oz. | 3.56 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 2.34 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 1.87 $ |
| 1 person, electricity, heating, water & garbage | 51 $ |
| Family of 4, electricity, heating, water & garbage | 79 $ |
| Internet plan, +60 Mbps | 41.4 $ |
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 681 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 1,151 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 750 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 1,344 $ |
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 5,398 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 3,024 $ |
| Average Monthly Net Salary, after tax | 2,237 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 6.53% |
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 26.3 $ |
| Cinema, 1 seat | 8.9 $ |
| Haircut | 15 $ |
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 102 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 42.6 $ |
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 706 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 4,444 $ |