The cost of living in Los Angeles, Chile is approximately 743 $ per month for a single person, including rent.
For a family of four, it's around 1769 $, also including rent.
| Cost of Living, one person, including rent | |
|---|---|
| Without Rent | |
| Rent & Utilities | |
| Food | |
| Transport | |
| Monthly Salary, after tax | |
| GDP per Capita | |
| Freedom Index | |
| Lifespan | |
| Speak English | |
| Population |
Do you live in Los Angeles? Help us.
Update Prices| Lunch menu, inexpensive restaurant | 7.2 $ |
| Dinner | 27.6 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 7.82 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.77 $ |
| Capuccino | 2.21 $ |
| Coke, 330ml | 1.4 $ |
Compare Los Angeles with:
| Milk, 1 L or 1 qt | 1.24 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 1.6 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 1.56 $ |
| Eggs, 12 pack | 3.39 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 10.8 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 6.93 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 12 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 1.85 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 1.74 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 1.64 $ |
| Tomato, 1 kg or 2 lb | 1.51 $ |
| Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.21 $ |
| Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.47 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 0.82 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.05 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 5.57 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.05 $ |
| Cigarette pack | 5.79 $ |
| One-way Ticket | 0.56 $ |
| Monthly Pass | 34.6 $ |
| Gas or Petrol, 1l or 0.26 gal | 1.38 $ |
| Taxi, 8 km | 20.1 $ |
| Doctor Visit, private clinic | 36.2 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 4.73 $ |
| Hair Shampoo, 400 ml or 12 oz. | 3.65 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 1.74 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 1.79 $ |
| 1 person, electricity, heating, water & garbage | 70 $ |
| Family of 4, electricity, heating, water & garbage | 106 $ |
| Internet plan, +60 Mbps | 22.2 $ |
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 200 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 279 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 249 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 391 $ |
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 2,008 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 1,979 $ |
| Average Monthly Net Salary, after tax | 681 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 5.32% |
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 30.6 $ |
| Cinema, 1 seat | 5.52 $ |
| Haircut | 8.81 $ |
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 58.4 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 44.5 $ |
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 349 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 4,628 $ |