The cost of living in Manzanillo, Cuba is approximately 2760 $ per month for a single person, including rent.
For a family of four, it's around 3613 $, also including rent.
The cost of living in Manzanillo is 11% more expensive than in Columbus, without rent.
Rent in Manzanillo is, on average, 47% higher than in Columbus.
| Cost of Living, one person, including rent | |
|---|---|
| Without Rent | |
| Rent & Utilities | |
| Food | |
| Transport | |
| Monthly Salary, after tax | |
| GDP per Capita | |
| Freedom Index | |
| Lifespan | |
| Speak English | |
| Population |
Do you live in Manzanillo? Help us.
Update Prices| Lunch menu, inexpensive restaurant | 16.1 $ |
| Dinner | 108 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 9.99 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 12 $ |
| Capuccino | 6.94 $ |
| Coke, 330ml | 1.83 $ |
Compare Manzanillo with:
| Milk, 1 L or 1 qt | 2.45 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 1 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 1 $ |
| Eggs, 12 pack | 3.54 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 16.2 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 9.01 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 10.8 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 1.68 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 1.01 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 1.41 $ |
| Tomato, 1 kg or 2 lb | 4.36 $ |
| Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.18 $ |
| Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.41 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 0.88 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.38 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 13.1 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.47 $ |
| Cigarette pack | 29.2 $ |
| One-way Ticket | 0.21 $ |
| Monthly Pass | 31.9 $ |
| Gas or Petrol, 1l or 0.26 gal | 1.39 $ |
| Taxi, 8 km | 13.1 $ |
| Doctor Visit, private clinic | 84 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 5.74 $ |
| Hair Shampoo, 400 ml or 12 oz. | 15 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 5 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 2.99 $ |
| 1 person, electricity, heating, water & garbage | 40 $ |
| Family of 4, electricity, heating, water & garbage | 62 $ |
| Internet plan, +60 Mbps | 56.8 $ |
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 1,765 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 1,207 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 2,488 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 1,602 $ |
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 386 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 34 $ |
| Average Monthly Net Salary, after tax | 55 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 7.16% |
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 30.5 $ |
| Cinema, 1 seat | 3.81 $ |
| Haircut | 41.5 $ |
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 74.1 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 37 $ |
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 96 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 14,057 $ |