The cost of living in Bhiwani, India is approximately 328 $ per month for a single person, including rent.
For a family of four, it's around 870 $, also including rent.
| Cost of Living, one person, including rent | |
|---|---|
| Without Rent | |
| Rent & Utilities | |
| Food | |
| Transport | |
| Monthly Salary, after tax | |
| GDP per Capita | |
| Freedom Index | |
| Lifespan | |
| Speak English | |
| Population |
Do you live in Bhiwani? Help us.
Update Prices| Lunch menu, inexpensive restaurant | 2.97 $ |
| Dinner | 11.1 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 2.97 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.89 $ |
| Capuccino | 1.36 $ |
| Coke, 330ml | 0.44 $ |
Compare Bhiwani with:
| Milk, 1 L or 1 qt | 0.68 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 0.5 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 0.89 $ |
| Eggs, 12 pack | 0.92 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 5.46 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 3.04 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 5.42 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 1.68 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 0.48 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 0.81 $ |
| Tomato, 1 kg or 2 lb | 0.51 $ |
| Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.31 $ |
| Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.39 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 0.22 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 0.99 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 10.8 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.68 $ |
| Cigarette pack | 4.1 $ |
| One-way Ticket | 0.42 $ |
| Monthly Pass | 10.1 $ |
| Gas or Petrol, 1l or 0.26 gal | 1.27 $ |
| Taxi, 8 km | 4.1 $ |
| Doctor Visit, private clinic | 9.07 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 1.9 $ |
| Hair Shampoo, 400 ml or 12 oz. | 2.06 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 1.64 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 0.87 $ |
| 1 person, electricity, heating, water & garbage | 35 $ |
| Family of 4, electricity, heating, water & garbage | 54 $ |
| Internet plan, +60 Mbps | 8.94 $ |
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 63 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 185 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 103 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 278 $ |
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 1,051 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 679 $ |
| Average Monthly Net Salary, after tax | 501 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 8.69% |
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 15.1 $ |
| Cinema, 1 seat | 3.27 $ |
| Haircut | 2.37 $ |
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 49.5 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 31.7 $ |
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 83 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 1,193 $ |