The cost of living in Jambi, Indonesia is approximately 499 $ per month for a single person, including rent.
For a family of four, it's around 1311 $, also including rent.
| Cost of Living, one person, including rent | |
|---|---|
| Without Rent | |
| Rent & Utilities | |
| Food | |
| Transport | |
| Monthly Salary, after tax | |
| GDP per Capita | |
| Freedom Index | |
| Lifespan | |
| Speak English | |
| Population |
Do you live in Jambi? Help us.
Update Prices| Lunch menu, inexpensive restaurant | 1.17 $ |
| Dinner | 26.4 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 3.31 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.33 $ |
| Capuccino | 2.11 $ |
| Coke, 330ml | 1.85 $ |
Compare Jambi with:
| Milk, 1 L or 1 qt | 1.39 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 2.13 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 0.89 $ |
| Eggs, 12 pack | 1.42 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 9.6 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 10.6 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 8.29 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 2.38 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 1.37 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 2.33 $ |
| Tomato, 1 kg or 2 lb | 0.98 $ |
| Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.2 $ |
| Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.03 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 0.31 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.17 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 19.2 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.62 $ |
| Cigarette pack | 2.15 $ |
| One-way Ticket | 0.41 $ |
| Monthly Pass | 18.2 $ |
| Gas or Petrol, 1l or 0.26 gal | 0.86 $ |
| Taxi, 8 km | 5.24 $ |
| Doctor Visit, private clinic | 15.1 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 2.5 $ |
| Hair Shampoo, 400 ml or 12 oz. | 1.56 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 0.77 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 0.77 $ |
| 1 person, electricity, heating, water & garbage | 27 $ |
| Family of 4, electricity, heating, water & garbage | 42 $ |
| Internet plan, +60 Mbps | 28.4 $ |
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 72 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 145 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 89 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 173 $ |
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 1,091 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 1,287 $ |
| Average Monthly Net Salary, after tax | 331 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 8.93% |
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 19.5 $ |
| Cinema, 1 seat | 3.29 $ |
| Haircut | 2.27 $ |
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 48.5 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 86.5 $ |
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 165 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 6,234 $ |