The cost of living in Mosul, Iraq is approximately 596 $ per month for a single person, including rent.
For a family of four, it's around 1544 $, also including rent.
| Cost of Living, one person, including rent | |
|---|---|
| Without Rent | |
| Rent & Utilities | |
| Food | |
| Transport | |
| Monthly Salary, after tax | |
| GDP per Capita | |
| Freedom Index | |
| Lifespan | |
| Speak English | |
| Population |
Do you live in Mosul? Help us.
Update Prices| Lunch menu, inexpensive restaurant | 3.42 $ |
| Dinner | 19.3 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 6.11 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.53 $ |
| Capuccino | 1.58 $ |
| Coke, 330ml | 0.39 $ |
Compare Mosul with:
| Milk, 1 L or 1 qt | 1.05 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 0.8 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 1.31 $ |
| Eggs, 12 pack | 1.74 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 3.83 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 3.87 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 10.9 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 0.87 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 1.07 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 0.8 $ |
| Tomato, 1 kg or 2 lb | 0.44 $ |
| Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.47 $ |
| Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.57 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 0.44 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 0.77 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 7.7 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.54 $ |
| Cigarette pack | 1.73 $ |
| One-way Ticket | 0.38 $ |
| Monthly Pass | 76.3 $ |
| Gas or Petrol, 1l or 0.26 gal | 0.54 $ |
| Taxi, 8 km | 13.8 $ |
| Doctor Visit, private clinic | 18 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 1.33 $ |
| Hair Shampoo, 400 ml or 12 oz. | 2.67 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 4.59 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 1.9 $ |
| 1 person, electricity, heating, water & garbage | 61 $ |
| Family of 4, electricity, heating, water & garbage | 95 $ |
| Internet plan, +60 Mbps | 30 $ |
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 104 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 317 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 136 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 242 $ |
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 803 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 371 $ |
| Average Monthly Net Salary, after tax | 47 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 15.21% |
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 22.6 $ |
| Cinema, 1 seat | 9.52 $ |
| Haircut | 3.32 $ |
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 27 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 18 $ |
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 18 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 3,176 $ |