The cost of living in Beersheba, Israel is approximately 1372 $ per month for a single person, including rent.
For a family of four, it's around 3516 $, also including rent.
The cost of living in Beersheba is 14% more expensive than in Columbus, without rent.
Rent in Beersheba is, on average, 56% lower than in Columbus.
| Cost of Living, one person, including rent | |
|---|---|
| Without Rent | |
| Rent & Utilities | |
| Food | |
| Transport | |
| Monthly Salary, after tax | |
| GDP per Capita | |
| Freedom Index | |
| Lifespan | |
| Speak English | |
| Population |
Do you live in Beersheba? Help us.
Update Prices| Lunch menu, inexpensive restaurant | 15.1 $ |
| Dinner | 57.5 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 15.5 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 7.2 $ |
| Capuccino | 3.57 $ |
| Coke, 330ml | 2.16 $ |
Compare Beersheba with:
| Milk, 1 L or 1 qt | 1.76 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 2.38 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 2.53 $ |
| Eggs, 12 pack | 3.71 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 14.7 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 9.85 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 17.1 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 2.85 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 1.84 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 1.77 $ |
| Tomato, 1 kg or 2 lb | 1.83 $ |
| Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.28 $ |
| Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.39 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 0.61 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.16 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 11 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.2 $ |
| Cigarette pack | 9.43 $ |
| One-way Ticket | 1.49 $ |
| Monthly Pass | 31 $ |
| Gas or Petrol, 1l or 0.26 gal | 1.86 $ |
| Taxi, 8 km | 16.1 $ |
| Doctor Visit, private clinic | 181 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 11.7 $ |
| Hair Shampoo, 400 ml or 12 oz. | 4.94 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 2.1 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 5.6 $ |
| 1 person, electricity, heating, water & garbage | 132 $ |
| Family of 4, electricity, heating, water & garbage | 203 $ |
| Internet plan, +60 Mbps | 27 $ |
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 419 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 678 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 512 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 1,049 $ |
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 3,608 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 2,676 $ |
| Average Monthly Net Salary, after tax | 3,07 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 3.71% |
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 66 $ |
| Cinema, 1 seat | 11 $ |
| Haircut | 11.1 $ |
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 115 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 80.1 $ |
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 795 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 13,019 $ |