The cost of living in Jelgava, Latvia is approximately 856 $ per month for a single person, including rent.
For a family of four, it's around 2235 $, also including rent.
The cost of living in Jelgava is 29% cheaper than in Columbus, without rent.
Rent in Jelgava is, on average, 72% lower than in Columbus.
| Cost of Living, one person, including rent | |
|---|---|
| Without Rent | |
| Rent & Utilities | |
| Food | |
| Transport | |
| Monthly Salary, after tax | |
| GDP per Capita | |
| Freedom Index | |
| Lifespan | |
| Speak English | |
| Population |
Do you live in Jelgava? Help us.
Update Prices| Lunch menu, inexpensive restaurant | 8.68 $ |
| Dinner | 35.3 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 5.92 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 4.44 $ |
| Capuccino | 3.03 $ |
| Coke, 330ml | 1.15 $ |
Compare Jelgava with:
| Milk, 1 L or 1 qt | 1.24 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 0.89 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 1.27 $ |
| Eggs, 12 pack | 2.83 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 10.9 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 6.16 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 8.94 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 1.36 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 1.56 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 2.43 $ |
| Tomato, 1 kg or 2 lb | 2.4 $ |
| Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.82 $ |
| Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.66 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 0.58 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.95 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 7.47 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.62 $ |
| Cigarette pack | 5.6 $ |
| One-way Ticket | 1.77 $ |
| Monthly Pass | 68.6 $ |
| Gas or Petrol, 1l or 0.26 gal | 1.81 $ |
| Taxi, 8 km | 11.1 $ |
| Doctor Visit, private clinic | 45.4 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 5.77 $ |
| Hair Shampoo, 400 ml or 12 oz. | 4.79 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 2.7 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 1.73 $ |
| 1 person, electricity, heating, water & garbage | 101 $ |
| Family of 4, electricity, heating, water & garbage | 155 $ |
| Internet plan, +60 Mbps | 20.1 $ |
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 236 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 412 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 329 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 645 $ |
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 2,281 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 1,479 $ |
| Average Monthly Net Salary, after tax | 1,22 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 4.57% |
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 43.1 $ |
| Cinema, 1 seat | 9.27 $ |
| Haircut | 9.64 $ |
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 95.8 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 81.1 $ |
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 542 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 14,047 $ |