The cost of living in Tlaquepaque, Mexico is approximately 683 $ per month for a single person, including rent.
For a family of four, it's around 1606 $, also including rent.
| Cost of Living, one person, including rent | |
|---|---|
| Without Rent | |
| Rent & Utilities | |
| Food | |
| Transport | |
| Monthly Salary, after tax | |
| GDP per Capita | |
| Freedom Index | |
| Lifespan | |
| Speak English | |
| Population |
Do you live in Tlaquepaque? Help us.
Update Prices| Lunch menu, inexpensive restaurant | 7.69 $ |
| Dinner | 11.1 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 5.46 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.39 $ |
| Capuccino | 3.34 $ |
| Coke, 330ml | 1.14 $ |
Compare Tlaquepaque with:
| Milk, 1 L or 1 qt | 1.16 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 1.07 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 1.07 $ |
| Eggs, 12 pack | 1.62 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 6.19 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 5.67 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 9.98 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 2.04 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 1.31 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 1.66 $ |
| Tomato, 1 kg or 2 lb | 0.92 $ |
| Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.09 $ |
| Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.68 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 0.7 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.23 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 11.9 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.98 $ |
| Cigarette pack | 3.04 $ |
| One-way Ticket | 0.53 $ |
| Monthly Pass | 29.1 $ |
| Gas or Petrol, 1l or 0.26 gal | 0.99 $ |
| Taxi, 8 km | 5.95 $ |
| Doctor Visit, private clinic | 22.2 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 4.27 $ |
| Hair Shampoo, 400 ml or 12 oz. | 3.46 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 1.73 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 1.21 $ |
| 1 person, electricity, heating, water & garbage | 39 $ |
| Family of 4, electricity, heating, water & garbage | 61 $ |
| Internet plan, +60 Mbps | 19.8 $ |
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 211 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 307 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 356 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 751 $ |
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 2,767 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 1,551 $ |
| Average Monthly Net Salary, after tax | 687 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 11.33% |
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 65.2 $ |
| Cinema, 1 seat | 3.53 $ |
| Haircut | 5.59 $ |
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 67.7 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 47.4 $ |
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 187 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 5,768 $ |