The cost of living in Veracruz, Mexico is approximately 741 $ per month for a single person, including rent.
For a family of four, it's around 1795 $, also including rent.
| Cost of Living, one person, including rent | |
|---|---|
| Without Rent | |
| Rent & Utilities | |
| Food | |
| Transport | |
| Monthly Salary, after tax | |
| GDP per Capita | |
| Freedom Index | |
| Lifespan | |
| Speak English | |
| Population |
Do you live in Veracruz? Help us.
Update Prices| Lunch menu, inexpensive restaurant | 6.96 $ |
| Dinner | 27 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 7.71 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.66 $ |
| Capuccino | 3.28 $ |
| Coke, 330ml | 1.14 $ |
Compare Veracruz with:
| Milk, 1 L or 1 qt | 1.39 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 1.87 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 1.37 $ |
| Eggs, 12 pack | 1.82 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 6.29 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 6.75 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 9.25 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 2.27 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 1.21 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 1.25 $ |
| Tomato, 1 kg or 2 lb | 1.37 $ |
| Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.74 $ |
| Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.4 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 0.51 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.81 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 9.35 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.14 $ |
| Cigarette pack | 3.62 $ |
| One-way Ticket | 0.51 $ |
| Monthly Pass | 39.2 $ |
| Gas or Petrol, 1l or 0.26 gal | 1.17 $ |
| Taxi, 8 km | 16.1 $ |
| Doctor Visit, private clinic | 25.2 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 4.02 $ |
| Hair Shampoo, 400 ml or 12 oz. | 3.08 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 1.3 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 1.39 $ |
| 1 person, electricity, heating, water & garbage | 41 $ |
| Family of 4, electricity, heating, water & garbage | 64 $ |
| Internet plan, +60 Mbps | 24.5 $ |
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 208 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 354 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 330 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 599 $ |
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 811 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 45 $ |
| Average Monthly Net Salary, after tax | 809 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 11.32% |
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 27 $ |
| Cinema, 1 seat | 3.87 $ |
| Haircut | 6.37 $ |
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 82.1 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 45.1 $ |
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 217 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 4,351 $ |