The cost of living in Mawlamyine, Myanmar is approximately 564 $ per month for a single person, including rent.
For a family of four, it's around 1562 $, also including rent.
The cost of living in Mawlamyine is 50% cheaper than in Columbus, without rent.
Rent in Mawlamyine is, on average, 83% lower than in Columbus.
| Cost of Living, one person, including rent | |
|---|---|
| Without Rent | |
| Rent & Utilities | |
| Food | |
| Transport | |
| Monthly Salary, after tax | |
| GDP per Capita | |
| Freedom Index | |
| Lifespan | |
| Speak English | |
| Population |
Do you live in Mawlamyine? Help us.
Update Prices| Lunch menu, inexpensive restaurant | 1.98 $ |
| Dinner | 24.3 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 5.01 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.22 $ |
| Capuccino | 1.01 $ |
| Coke, 330ml | 0.5 $ |
Compare Mawlamyine with:
| Milk, 1 L or 1 qt | 0.9 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 0.5 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 1.27 $ |
| Eggs, 12 pack | 2.97 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 8.47 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 2.08 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 3.81 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 1.65 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 0.89 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 1.75 $ |
| Tomato, 1 kg or 2 lb | 2.76 $ |
| Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.51 $ |
| Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.35 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 0.13 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 0.76 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 10.5 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.21 $ |
| Cigarette pack | 1.53 $ |
| One-way Ticket | 1.5 $ |
| Monthly Pass | 9.2 $ |
| Gas or Petrol, 1l or 0.26 gal | 1.77 $ |
| Taxi, 8 km | 21.9 $ |
| Doctor Visit, private clinic | 8.72 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 0.97 $ |
| Hair Shampoo, 400 ml or 12 oz. | 1.82 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 0.61 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 1.32 $ |
| 1 person, electricity, heating, water & garbage | 46 $ |
| Family of 4, electricity, heating, water & garbage | 71 $ |
| Internet plan, +60 Mbps | 50 $ |
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 108 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 251 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 223 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 604 $ |
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 793 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 503 $ |
| Average Monthly Net Salary, after tax | 289 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 5.05% |
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 119 $ |
| Cinema, 1 seat | 10 $ |
| Haircut | 1.72 $ |
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 72.8 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 39.1 $ |
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 5 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 9,049 $ |