The cost of living in Utrecht, Netherlands is approximately 2184 $ per month for a single person, including rent.
For a family of four, it's around 5331 $, also including rent.
The cost of living in Utrecht is 21% more expensive than in Columbus, without rent.
Rent in Utrecht is, on average, 0% lower than in Columbus.
| Cost of Living, one person, including rent | |
|---|---|
| Without Rent | |
| Rent & Utilities | |
| Food | |
| Transport | |
| Monthly Salary, after tax | |
| GDP per Capita | |
| Freedom Index | |
| Lifespan | |
| Speak English | |
| Population |
Do you live in Utrecht? Help us.
Update Prices| Lunch menu, inexpensive restaurant | 20 $ |
| Dinner | 77.7 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 11.2 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 5.89 $ |
| Capuccino | 3.84 $ |
| Coke, 330ml | 2.92 $ |
Compare Utrecht with:
| Milk, 1 L or 1 qt | 1.24 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 1.83 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 2.83 $ |
| Eggs, 12 pack | 4.82 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 14.2 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 15.8 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 16.3 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 2.14 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 2.41 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 1.85 $ |
| Tomato, 1 kg or 2 lb | 3.43 $ |
| Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.94 $ |
| Onion, 1 kg or 2.2 lb | 1.97 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 0.55 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 3.34 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 6.67 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.32 $ |
| Cigarette pack | 10.4 $ |
| One-way Ticket | 3.33 $ |
| Monthly Pass | 66.7 $ |
| Gas or Petrol, 1l or 0.26 gal | 2.15 $ |
| Taxi, 8 km | 26 $ |
| Doctor Visit, private clinic | 46.3 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 4.52 $ |
| Hair Shampoo, 400 ml or 12 oz. | 4.92 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 1.56 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 2.26 $ |
| 1 person, electricity, heating, water & garbage | 165 $ |
| Family of 4, electricity, heating, water & garbage | 251 $ |
| Internet plan, +60 Mbps | 43.6 $ |
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 1,092 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 1,938 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 1,412 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 2,459 $ |
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 5,952 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 4,45 $ |
| Average Monthly Net Salary, after tax | 3,776 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 4.28% |
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 40.3 $ |
| Cinema, 1 seat | 13.9 $ |
| Haircut | 20.2 $ |
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 85.6 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 85.8 $ |
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 2,756 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 10,534 $ |