The cost of living in Nablus, Palestine is approximately 730 $ per month for a single person, including rent.
For a family of four, it's around 1834 $, also including rent.
The cost of living in Nablus is 39% cheaper than in Columbus, without rent.
Rent in Nablus is, on average, 77% lower than in Columbus.
| Cost of Living, one person, including rent | |
|---|---|
| Without Rent | |
| Rent & Utilities | |
| Food | |
| Transport | |
| Monthly Salary, after tax | |
| GDP per Capita | |
| Freedom Index | |
| Lifespan | |
| Speak English | |
| Population |
Do you live in Nablus? Help us.
Update Prices| Lunch menu, inexpensive restaurant | 4.03 $ |
| Dinner | 18.6 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 7.44 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.27 $ |
| Capuccino | 2.08 $ |
| Coke, 330ml | 0.56 $ |
Compare Nablus with:
| Milk, 1 L or 1 qt | 1.62 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 0.68 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 2.05 $ |
| Eggs, 12 pack | 1.98 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 5.29 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 5.66 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 14.6 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 1.74 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 1.06 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 1.07 $ |
| Tomato, 1 kg or 2 lb | 1.07 $ |
| Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.87 $ |
| Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.79 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 0.53 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.55 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 10.7 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.54 $ |
| Cigarette pack | 7.12 $ |
| One-way Ticket | 2.55 $ |
| Monthly Pass | 64.8 $ |
| Gas or Petrol, 1l or 0.26 gal | 1.71 $ |
| Taxi, 8 km | 9.01 $ |
| Doctor Visit, private clinic | 28.2 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 5.26 $ |
| Hair Shampoo, 400 ml or 12 oz. | 4.66 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 2.02 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 3.92 $ |
| 1 person, electricity, heating, water & garbage | 52 $ |
| Family of 4, electricity, heating, water & garbage | 81 $ |
| Internet plan, +60 Mbps | 38.7 $ |
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 212 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 491 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 267 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 552 $ |
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 733 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 589 $ |
| Average Monthly Net Salary, after tax | 67 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 6.07% |
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 63.9 $ |
| Cinema, 1 seat | 8.07 $ |
| Haircut | 5.6 $ |
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 87.6 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 55.2 $ |
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 195 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 3,784 $ |