The cost of living in Iloilo, Philippines is approximately 534 $ per month for a single person, including rent.
For a family of four, it's around 1243 $, also including rent.
| Cost of Living, one person, including rent | |
|---|---|
| Without Rent | |
| Rent & Utilities | |
| Food | |
| Transport | |
| Monthly Salary, after tax | |
| GDP per Capita | |
| Freedom Index | |
| Lifespan | |
| Speak English | |
| Population |
Do you live in Iloilo? Help us.
Update Prices| Lunch menu, inexpensive restaurant | 2.44 $ |
| Dinner | 21.4 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 3.36 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 0.97 $ |
| Capuccino | 1.91 $ |
| Coke, 330ml | 0.6 $ |
Compare Iloilo with:
| Milk, 1 L or 1 qt | 1.64 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 1.13 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 0.92 $ |
| Eggs, 12 pack | 1.87 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 6.64 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 3.62 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 6.82 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 2.49 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 1.12 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 3.71 $ |
| Tomato, 1 kg or 2 lb | 1.23 $ |
| Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.34 $ |
| Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.46 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 0.59 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.2 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 6.17 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.15 $ |
| Cigarette pack | 2.57 $ |
| One-way Ticket | 0.22 $ |
| Monthly Pass | 5.15 $ |
| Gas or Petrol, 1l or 0.26 gal | 1.07 $ |
| Taxi, 8 km | 2.64 $ |
| Doctor Visit, private clinic | 13.6 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 3.53 $ |
| Hair Shampoo, 400 ml or 12 oz. | 3.09 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 0.98 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 0.77 $ |
| 1 person, electricity, heating, water & garbage | 43 $ |
| Family of 4, electricity, heating, water & garbage | 65 $ |
| Internet plan, +60 Mbps | 31.9 $ |
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 156 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 270 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 206 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 347 $ |
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 3,265 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 1,145 $ |
| Average Monthly Net Salary, after tax | 254 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 7.99% |
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 23.3 $ |
| Cinema, 1 seat | 4.95 $ |
| Haircut | 3.74 $ |
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 49 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 37.8 $ |
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 35 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 4,889 $ |