The cost of living in Diyarbakir, Turkey is approximately 640 $ per month for a single person, including rent.
For a family of four, it's around 1461 $, also including rent.
The cost of living in Diyarbakir is 59% cheaper than in Columbus, without rent.
Rent in Diyarbakir is, on average, 74% lower than in Columbus.
| Cost of Living, one person, including rent | |
|---|---|
| Without Rent | |
| Rent & Utilities | |
| Food | |
| Transport | |
| Monthly Salary, after tax | |
| GDP per Capita | |
| Freedom Index | |
| Lifespan | |
| Speak English | |
| Population |
Do you live in Diyarbakir? Help us.
Update Prices| Lunch menu, inexpensive restaurant | 4.38 $ |
| Dinner | 11 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 4.71 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.52 $ |
| Capuccino | 1.57 $ |
| Coke, 330ml | 1.06 $ |
Compare Diyarbakir with:
| Milk, 1 L or 1 qt | 0.67 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 0.72 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 1.07 $ |
| Eggs, 12 pack | 1.05 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 11.8 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 4.64 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 15.9 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 0.58 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 1.85 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 0.86 $ |
| Tomato, 1 kg or 2 lb | 1.07 $ |
| Potato, 1 kg or 2.2 lb | 0.47 $ |
| Onion, 1 kg or 2.2 lb | 0.44 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 0.11 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 1.21 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 3.66 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.25 $ |
| Cigarette pack | 1.7 $ |
| One-way Ticket | 0.31 $ |
| Monthly Pass | 4.45 $ |
| Gas or Petrol, 1l or 0.26 gal | 0.79 $ |
| Taxi, 8 km | 6.34 $ |
| Doctor Visit, private clinic | 3.69 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 4 $ |
| Hair Shampoo, 400 ml or 12 oz. | 2.05 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 1.42 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 0.36 $ |
| 1 person, electricity, heating, water & garbage | 16 $ |
| Family of 4, electricity, heating, water & garbage | 24 $ |
| Internet plan, +60 Mbps | 13.5 $ |
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 345 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 594 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 277 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 535 $ |
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 495 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 456 $ |
| Average Monthly Net Salary, after tax | 736 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 19.91% |
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 10.3 $ |
| Cinema, 1 seat | 3.44 $ |
| Haircut | 4.82 $ |
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 50.4 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 22.6 $ |
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 259 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 1,495 $ |