The cost of living in Bainbridge Island, United States is approximately 2904 $ per month for a single person, including rent.
For a family of four, it's around 7288 $, also including rent.
| Cost of Living, one person, including rent | |
|---|---|
| Without Rent | |
| Rent & Utilities | |
| Food | |
| Transport | |
| Monthly Salary, after tax | |
| GDP per Capita | |
| Freedom Index | |
| Lifespan | |
| Speak English | |
| Population |
Do you live in Bainbridge Island? Help us.
Update Prices| Lunch menu, inexpensive restaurant | 20 $ |
| Dinner | 80.4 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 13.2 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 6.05 $ |
| Capuccino | 4.03 $ |
| Coke, 330ml | 2.59 $ |
Compare Bainbridge Island with:
| Milk, 1 L or 1 qt | 1.09 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 5.77 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 8.69 $ |
| Eggs, 12 pack | 3.24 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 14.6 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 17.2 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 14.6 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 5.94 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 1.92 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 4.25 $ |
| Tomato, 1 kg or 2 lb | 5.25 $ |
| Potato, 1 kg or 2.2 lb | 4.43 $ |
| Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.56 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 1.92 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.86 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 14.6 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.75 $ |
| Cigarette pack | 5.55 $ |
| One-way Ticket | 3.5 $ |
| Monthly Pass | 53.4 $ |
| Gas or Petrol, 1l or 0.26 gal | 1.1 $ |
| Taxi, 8 km | 14.5 $ |
| Doctor Visit, private clinic | 169 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 10.3 $ |
| Hair Shampoo, 400 ml or 12 oz. | 5.7 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 6.24 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 2.43 $ |
| 1 person, electricity, heating, water & garbage | 107 $ |
| Family of 4, electricity, heating, water & garbage | 161 $ |
| Internet plan, +60 Mbps | 65.7 $ |
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 1,630 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 3,549 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 2,176 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 3,717 $ |
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 5,592 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 4,231 $ |
| Average Monthly Net Salary, after tax | 4,759 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 5.98% |
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 71.6 $ |
| Cinema, 1 seat | 14 $ |
| Haircut | 23.4 $ |
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 89.5 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 84.8 $ |
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 1,903 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 26,733 $ |