The cost of living in Beloit, United States is approximately 1862 $ per month for a single person, including rent.
For a family of four, it's around 5114 $, also including rent.
| Cost of Living, one person, including rent | |
|---|---|
| Without Rent | |
| Rent & Utilities | |
| Food | |
| Transport | |
| Monthly Salary, after tax | |
| GDP per Capita | |
| Freedom Index | |
| Lifespan | |
| Speak English | |
| Population |
Do you live in Beloit? Help us.
Update Prices| Lunch menu, inexpensive restaurant | 20.1 $ |
| Dinner | 89.5 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 7.94 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 3.99 $ |
| Capuccino | 4.95 $ |
| Coke, 330ml | 1.5 $ |
Compare Beloit with:
| Milk, 1 L or 1 qt | 1.06 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 4.22 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 5.96 $ |
| Eggs, 12 pack | 3.96 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 16 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 14.4 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 19.9 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 5.52 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 1.93 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 4.89 $ |
| Tomato, 1 kg or 2 lb | 5.06 $ |
| Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.69 $ |
| Onion, 1 kg or 2.2 lb | 3.06 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 1.92 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.55 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 14.5 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.72 $ |
| Cigarette pack | 16.9 $ |
| One-way Ticket | 2.01 $ |
| Monthly Pass | 60.2 $ |
| Gas or Petrol, 1l or 0.26 gal | 1.11 $ |
| Taxi, 8 km | 14.4 $ |
| Doctor Visit, private clinic | 128 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 8.55 $ |
| Hair Shampoo, 400 ml or 12 oz. | 6.41 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 3.7 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 2.18 $ |
| 1 person, electricity, heating, water & garbage | 102 $ |
| Family of 4, electricity, heating, water & garbage | 161 $ |
| Internet plan, +60 Mbps | 58 $ |
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 715 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 1,568 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 1,110 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 1,701 $ |
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 2,495 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 2,191 $ |
| Average Monthly Net Salary, after tax | 2,402 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 6.63% |
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 49.1 $ |
| Cinema, 1 seat | 14.9 $ |
| Haircut | 18.6 $ |
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 96.9 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 66.3 $ |
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 2,459 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 21,972 $ |