The cost of living in College Park, United States is approximately 2537 $ per month for a single person, including rent.
For a family of four, it's around 6040 $, also including rent.
| Cost of Living, one person, including rent | |
|---|---|
| Without Rent | |
| Rent & Utilities | |
| Food | |
| Transport | |
| Monthly Salary, after tax | |
| GDP per Capita | |
| Freedom Index | |
| Lifespan | |
| Speak English | |
| Population |
Do you live in College Park? Help us.
Update Prices| Lunch menu, inexpensive restaurant | 16.4 $ |
| Dinner | 60.2 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 7.94 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 5.98 $ |
| Capuccino | 4.59 $ |
| Coke, 330ml | 2.25 $ |
Compare College Park with:
| Milk, 1 L or 1 qt | 1.17 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 3.83 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 3.86 $ |
| Eggs, 12 pack | 2.02 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 8.76 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 10.2 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 12.5 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 6.17 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 1.67 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 7.42 $ |
| Tomato, 1 kg or 2 lb | 5.55 $ |
| Potato, 1 kg or 2.2 lb | 3.22 $ |
| Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.7 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 1.36 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.65 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 11.9 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.71 $ |
| Cigarette pack | 11.6 $ |
| One-way Ticket | 1.98 $ |
| Monthly Pass | 93.8 $ |
| Gas or Petrol, 1l or 0.26 gal | 0.92 $ |
| Taxi, 8 km | 29 $ |
| Doctor Visit, private clinic | 96.6 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 8.22 $ |
| Hair Shampoo, 400 ml or 12 oz. | 4.26 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 3.83 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 1.98 $ |
| 1 person, electricity, heating, water & garbage | 153 $ |
| Family of 4, electricity, heating, water & garbage | 235 $ |
| Internet plan, +60 Mbps | 84.1 $ |
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 1,433 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 2,735 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 1,719 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 3,552 $ |
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 3,215 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 3,342 $ |
| Average Monthly Net Salary, after tax | 5,515 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 6.78% |
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 39.6 $ |
| Cinema, 1 seat | 14.9 $ |
| Haircut | 17 $ |
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 111 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 53.2 $ |
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 1,507 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 24,087 $ |