The cost of living in Corona, United States is approximately 2497 $ per month for a single person, including rent.
For a family of four, it's around 6573 $, also including rent.
| Cost of Living, one person, including rent | |
|---|---|
| Without Rent | |
| Rent & Utilities | |
| Food | |
| Transport | |
| Monthly Salary, after tax | |
| GDP per Capita | |
| Freedom Index | |
| Lifespan | |
| Speak English | |
| Population |
Do you live in Corona? Help us.
Update Prices| Lunch menu, inexpensive restaurant | 19.1 $ |
| Dinner | 99.3 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 12.1 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 7 $ |
| Capuccino | 5.46 $ |
| Coke, 330ml | 2.91 $ |
Compare Corona with:
| Milk, 1 L or 1 qt | 1.22 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 3.89 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 5.45 $ |
| Eggs, 12 pack | 4.03 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 14.1 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 10.1 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 16.9 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 5.96 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 2.41 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 5.11 $ |
| Tomato, 1 kg or 2 lb | 5.51 $ |
| Potato, 1 kg or 2.2 lb | 4.39 $ |
| Onion, 1 kg or 2.2 lb | 3.67 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 1.46 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.46 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 13.9 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.56 $ |
| Cigarette pack | 11 $ |
| One-way Ticket | 2.34 $ |
| Monthly Pass | 59.2 $ |
| Gas or Petrol, 1l or 0.26 gal | 1.28 $ |
| Taxi, 8 km | 16.5 $ |
| Doctor Visit, private clinic | 82.5 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 8.06 $ |
| Hair Shampoo, 400 ml or 12 oz. | 5.67 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 4.76 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 2.42 $ |
| 1 person, electricity, heating, water & garbage | 134 $ |
| Family of 4, electricity, heating, water & garbage | 207 $ |
| Internet plan, +60 Mbps | 72.3 $ |
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 1,157 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 3,349 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 2,380 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 3,288 $ |
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 6,138 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 3,731 $ |
| Average Monthly Net Salary, after tax | 5,138 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 6.63% |
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 49.2 $ |
| Cinema, 1 seat | 15 $ |
| Haircut | 18.2 $ |
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 77.9 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 58.4 $ |
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 1,059 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 28,638 $ |