The cost of living in Eagle Mountain, United States is approximately 1887 $ per month for a single person, including rent.
For a family of four, it's around 4395 $, also including rent.
The cost of living in Eagle Mountain is 9% more expensive than in Columbus, without rent.
Rent in Eagle Mountain is, on average, 15% lower than in Columbus.
| Cost of Living, one person, including rent | |
|---|---|
| Without Rent | |
| Rent & Utilities | |
| Food | |
| Transport | |
| Monthly Salary, after tax | |
| GDP per Capita | |
| Freedom Index | |
| Lifespan | |
| Speak English | |
| Population |
Do you live in Eagle Mountain? Help us.
Update Prices| Lunch menu, inexpensive restaurant | 14.4 $ |
| Dinner | 61.9 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 10.1 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 5.66 $ |
| Capuccino | 4.71 $ |
| Coke, 330ml | 2.11 $ |
Compare Eagle Mountain with:
| Milk, 1 L or 1 qt | 0.91 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 3.28 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 3.69 $ |
| Eggs, 12 pack | 3.59 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 11.3 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 10 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 15.8 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 4.51 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 2.1 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 3.82 $ |
| Tomato, 1 kg or 2 lb | 4.59 $ |
| Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.6 $ |
| Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.64 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 1.29 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.05 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 15.2 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.99 $ |
| Cigarette pack | 9.17 $ |
| One-way Ticket | 2.45 $ |
| Monthly Pass | 75.7 $ |
| Gas or Petrol, 1l or 0.26 gal | 0.97 $ |
| Taxi, 8 km | 15.8 $ |
| Doctor Visit, private clinic | 81 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 8.09 $ |
| Hair Shampoo, 400 ml or 12 oz. | 5.85 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 4.11 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 1.74 $ |
| 1 person, electricity, heating, water & garbage | 87 $ |
| Family of 4, electricity, heating, water & garbage | 131 $ |
| Internet plan, +60 Mbps | 61.8 $ |
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 942 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 1,719 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 1,242 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 2,375 $ |
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 3,058 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 2,85 $ |
| Average Monthly Net Salary, after tax | 4,088 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 6.46% |
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 32.9 $ |
| Cinema, 1 seat | 12 $ |
| Haircut | 15.8 $ |
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 85.1 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 50.3 $ |
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 985 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 10,622 $ |