The cost of living in East Honolulu, United States is approximately 2776 $ per month for a single person, including rent.
For a family of four, it's around 6871 $, also including rent.
| Cost of Living, one person, including rent | |
|---|---|
| Without Rent | |
| Rent & Utilities | |
| Food | |
| Transport | |
| Monthly Salary, after tax | |
| GDP per Capita | |
| Freedom Index | |
| Lifespan | |
| Speak English | |
| Population |
Do you live in East Honolulu? Help us.
Update Prices| Lunch menu, inexpensive restaurant | 19.3 $ |
| Dinner | 76.2 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 12.8 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 6.96 $ |
| Capuccino | 6.14 $ |
| Coke, 330ml | 2.64 $ |
Compare East Honolulu with:
| Milk, 1 L or 1 qt | 1.73 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 6.03 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 5.83 $ |
| Eggs, 12 pack | 5.92 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 20.9 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 12.9 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 17.8 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 5.92 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 3.06 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 5.5 $ |
| Tomato, 1 kg or 2 lb | 4.74 $ |
| Potato, 1 kg or 2.2 lb | 4.05 $ |
| Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.81 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 1.79 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 3.96 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 15.5 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.96 $ |
| Cigarette pack | 11.4 $ |
| One-way Ticket | 3.14 $ |
| Monthly Pass | 75.5 $ |
| Gas or Petrol, 1l or 0.26 gal | 1.22 $ |
| Taxi, 8 km | 23.1 $ |
| Doctor Visit, private clinic | 143 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 11.9 $ |
| Hair Shampoo, 400 ml or 12 oz. | 6.64 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 5.46 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 2.44 $ |
| 1 person, electricity, heating, water & garbage | 177 $ |
| Family of 4, electricity, heating, water & garbage | 275 $ |
| Internet plan, +60 Mbps | 68.3 $ |
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 1,488 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 3,098 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 1,793 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 3,569 $ |
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 7,865 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 7,053 $ |
| Average Monthly Net Salary, after tax | 4,155 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 6.58% |
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 44.5 $ |
| Cinema, 1 seat | 14.5 $ |
| Haircut | 24.9 $ |
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 99.4 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 53.2 $ |
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 1,372 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 29,147 $ |