The cost of living in Everett, United States is approximately 2916 $ per month for a single person, including rent.
For a family of four, it's around 6986 $, also including rent.
| Cost of Living, one person, including rent | |
|---|---|
| Without Rent | |
| Rent & Utilities | |
| Food | |
| Transport | |
| Monthly Salary, after tax | |
| GDP per Capita | |
| Freedom Index | |
| Lifespan | |
| Speak English | |
| Population |
Do you live in Everett? Help us.
Update Prices| Lunch menu, inexpensive restaurant | 24.1 $ |
| Dinner | 110 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 12 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 5.97 $ |
| Capuccino | 5.74 $ |
| Coke, 330ml | 3.17 $ |
Compare Everett with:
| Milk, 1 L or 1 qt | 1.31 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 3.49 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 3.1 $ |
| Eggs, 12 pack | 4.56 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 10.8 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 9.55 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 20.7 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 5.48 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 1.77 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 5.82 $ |
| Tomato, 1 kg or 2 lb | 5.89 $ |
| Potato, 1 kg or 2.2 lb | 4.43 $ |
| Onion, 1 kg or 2.2 lb | 3.8 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 1.49 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.64 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 13.2 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.12 $ |
| Cigarette pack | 11.1 $ |
| One-way Ticket | 2.43 $ |
| Monthly Pass | 83.8 $ |
| Gas or Petrol, 1l or 0.26 gal | 0.93 $ |
| Taxi, 8 km | 16.5 $ |
| Doctor Visit, private clinic | 153 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 6.63 $ |
| Hair Shampoo, 400 ml or 12 oz. | 7.16 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 4.03 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 2.01 $ |
| 1 person, electricity, heating, water & garbage | 123 $ |
| Family of 4, electricity, heating, water & garbage | 191 $ |
| Internet plan, +60 Mbps | 59.5 $ |
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 1,701 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 3,516 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 2,174 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 3,640 $ |
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 7,049 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 5,012 $ |
| Average Monthly Net Salary, after tax | 6,008 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 6.51% |
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 52.7 $ |
| Cinema, 1 seat | 14.7 $ |
| Haircut | 20.7 $ |
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 73.2 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 52.6 $ |
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 1,511 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 24,938 $ |