The cost of living in Grand Prairie, United States is approximately 2085 $ per month for a single person, including rent.
For a family of four, it's around 5114 $, also including rent.
| Cost of Living, one person, including rent | |
|---|---|
| Without Rent | |
| Rent & Utilities | |
| Food | |
| Transport | |
| Monthly Salary, after tax | |
| GDP per Capita | |
| Freedom Index | |
| Lifespan | |
| Speak English | |
| Population |
Do you live in Grand Prairie? Help us.
Update Prices| Lunch menu, inexpensive restaurant | 16.7 $ |
| Dinner | 67.7 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 9.8 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 5.64 $ |
| Capuccino | 5.16 $ |
| Coke, 330ml | 2.4 $ |
Compare Grand Prairie with:
| Milk, 1 L or 1 qt | 0.97 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 3.1 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 3.36 $ |
| Eggs, 12 pack | 2.89 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 11.2 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 10.7 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 14.6 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 4.6 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 1.48 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 4.14 $ |
| Tomato, 1 kg or 2 lb | 3.95 $ |
| Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.39 $ |
| Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.49 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 1.36 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.2 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 12.7 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.02 $ |
| Cigarette pack | 8.83 $ |
| One-way Ticket | 3.82 $ |
| Monthly Pass | 57.3 $ |
| Gas or Petrol, 1l or 0.26 gal | 0.83 $ |
| Taxi, 8 km | 17.7 $ |
| Doctor Visit, private clinic | 104 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 10.5 $ |
| Hair Shampoo, 400 ml or 12 oz. | 4.69 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 4 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 2.05 $ |
| 1 person, electricity, heating, water & garbage | 114 $ |
| Family of 4, electricity, heating, water & garbage | 174 $ |
| Internet plan, +60 Mbps | 64.6 $ |
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 1,082 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 2,109 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 1,299 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 2,406 $ |
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 2,779 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 2,361 $ |
| Average Monthly Net Salary, after tax | 4,781 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 6.59% |
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 39.9 $ |
| Cinema, 1 seat | 13.2 $ |
| Haircut | 15.7 $ |
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 85.3 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 52.9 $ |
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 1,382 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 21,227 $ |