The cost of living in Howell Township, United States is approximately 2711 $ per month for a single person, including rent.
For a family of four, it's around 6283 $, also including rent.
The cost of living in Howell Township is 40% more expensive than in Columbus, without rent.
Rent in Howell Township is, on average, 29% higher than in Columbus.
| Cost of Living, one person, including rent | |
|---|---|
| Without Rent | |
| Rent & Utilities | |
| Food | |
| Transport | |
| Monthly Salary, after tax | |
| GDP per Capita | |
| Freedom Index | |
| Lifespan | |
| Speak English | |
| Population |
Do you live in Howell Township? Help us.
Update Prices| Lunch menu, inexpensive restaurant | 20.8 $ |
| Dinner | 85.9 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 11 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 6.61 $ |
| Capuccino | 5.03 $ |
| Coke, 330ml | 2.66 $ |
Compare Howell Township with:
| Milk, 1 L or 1 qt | 1.21 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 4.06 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 5.61 $ |
| Eggs, 12 pack | 4.09 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 15 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 12.5 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 16.5 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 5.9 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 2.14 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 5.16 $ |
| Tomato, 1 kg or 2 lb | 5.64 $ |
| Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.85 $ |
| Onion, 1 kg or 2.2 lb | 3.25 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 1.56 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.43 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 16.2 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.09 $ |
| Cigarette pack | 12.4 $ |
| One-way Ticket | 3.34 $ |
| Monthly Pass | 88 $ |
| Gas or Petrol, 1l or 0.26 gal | 0.95 $ |
| Taxi, 8 km | 19.8 $ |
| Doctor Visit, private clinic | 152 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 10.1 $ |
| Hair Shampoo, 400 ml or 12 oz. | 6.07 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 5.37 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 2.63 $ |
| 1 person, electricity, heating, water & garbage | 106 $ |
| Family of 4, electricity, heating, water & garbage | 163 $ |
| Internet plan, +60 Mbps | 63.5 $ |
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 1,552 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 2,820 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 1,746 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 3,334 $ |
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 4,066 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 3,492 $ |
| Average Monthly Net Salary, after tax | 4,846 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 6.66% |
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 34.9 $ |
| Cinema, 1 seat | 15.7 $ |
| Haircut | 24.4 $ |
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 97.3 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 59.2 $ |
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 1,401 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 16,359 $ |