The cost of living in Jupiter, United States is approximately 3034 $ per month for a single person, including rent.
For a family of four, it's around 6759 $, also including rent.
The cost of living in Jupiter is 35% more expensive than in Columbus, without rent.
Rent in Jupiter is, on average, 55% higher than in Columbus.
| Cost of Living, one person, including rent | |
|---|---|
| Without Rent | |
| Rent & Utilities | |
| Food | |
| Transport | |
| Monthly Salary, after tax | |
| GDP per Capita | |
| Freedom Index | |
| Lifespan | |
| Speak English | |
| Population |
Do you live in Jupiter? Help us.
Update Prices| Lunch menu, inexpensive restaurant | 25 $ |
| Dinner | 84.6 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 10.1 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 5.97 $ |
| Capuccino | 5.23 $ |
| Coke, 330ml | 2.99 $ |
Compare Jupiter with:
| Milk, 1 L or 1 qt | 1.2 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 3.87 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 5.58 $ |
| Eggs, 12 pack | 2.88 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 14 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 12.8 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 16.2 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 5.97 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 1.21 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 6.39 $ |
| Tomato, 1 kg or 2 lb | 4.36 $ |
| Potato, 1 kg or 2.2 lb | 3.34 $ |
| Onion, 1 kg or 2.2 lb | 3.97 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 1.14 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.77 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 10.6 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.03 $ |
| Cigarette pack | 9.06 $ |
| One-way Ticket | 1.5 $ |
| Monthly Pass | 68.5 $ |
| Gas or Petrol, 1l or 0.26 gal | 0.92 $ |
| Taxi, 8 km | 17.8 $ |
| Doctor Visit, private clinic | 133 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 9.72 $ |
| Hair Shampoo, 400 ml or 12 oz. | 5.36 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 4.68 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 2.24 $ |
| 1 person, electricity, heating, water & garbage | 105 $ |
| Family of 4, electricity, heating, water & garbage | 161 $ |
| Internet plan, +60 Mbps | 69 $ |
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 1,937 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 3,663 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 1,965 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 3,625 $ |
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 3,222 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 3,198 $ |
| Average Monthly Net Salary, after tax | 7,181 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 6.58% |
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 85 $ |
| Cinema, 1 seat | 15.1 $ |
| Haircut | 20.3 $ |
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 89.2 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 48.3 $ |
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 1,178 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 6,859 $ |