The cost of living in Kingsport, United States is approximately 1754 $ per month for a single person, including rent.
For a family of four, it's around 4665 $, also including rent.
| Cost of Living, one person, including rent | |
|---|---|
| Without Rent | |
| Rent & Utilities | |
| Food | |
| Transport | |
| Monthly Salary, after tax | |
| GDP per Capita | |
| Freedom Index | |
| Lifespan | |
| Speak English | |
| Population |
Do you live in Kingsport? Help us.
Update Prices| Lunch menu, inexpensive restaurant | 15 $ |
| Dinner | 44.6 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 9.98 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 7.03 $ |
| Capuccino | 4.53 $ |
| Coke, 330ml | 2.07 $ |
Compare Kingsport with:
| Milk, 1 L or 1 qt | 0.8 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 2.16 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 5.13 $ |
| Eggs, 12 pack | 2.86 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 7.68 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 11 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 11.1 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 7.99 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 1.53 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 6.62 $ |
| Tomato, 1 kg or 2 lb | 3.99 $ |
| Potato, 1 kg or 2.2 lb | 3.7 $ |
| Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.76 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 2.17 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.37 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 8.44 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.65 $ |
| Cigarette pack | 7.7 $ |
| One-way Ticket | 1.38 $ |
| Monthly Pass | 51.4 $ |
| Gas or Petrol, 1l or 0.26 gal | 0.78 $ |
| Taxi, 8 km | 17.5 $ |
| Doctor Visit, private clinic | 124 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 7.69 $ |
| Hair Shampoo, 400 ml or 12 oz. | 4.75 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 4.49 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 1.93 $ |
| 1 person, electricity, heating, water & garbage | 90 $ |
| Family of 4, electricity, heating, water & garbage | 138 $ |
| Internet plan, +60 Mbps | 67.1 $ |
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 813 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 1,995 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 907 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 1,949 $ |
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 2,435 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 2,262 $ |
| Average Monthly Net Salary, after tax | 2,507 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 6.54% |
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 37.7 $ |
| Cinema, 1 seat | 11.1 $ |
| Haircut | 19.3 $ |
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 66.5 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 46.1 $ |
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 894 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 15,665 $ |