The cost of living in Minneapolis, United States is approximately 2256 $ per month for a single person, including rent.
For a family of four, it's around 5584 $, also including rent.
| Cost of Living, one person, including rent | |
|---|---|
| Without Rent | |
| Rent & Utilities | |
| Food | |
| Transport | |
| Monthly Salary, after tax | |
| GDP per Capita | |
| Freedom Index | |
| Lifespan | |
| Speak English | |
| Population |
Do you live in Minneapolis? Help us.
Update Prices| Lunch menu, inexpensive restaurant | 20.1 $ |
| Dinner | 80.8 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 11 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 6.96 $ |
| Capuccino | 6 $ |
| Coke, 330ml | 3 $ |
Compare Minneapolis with:
| Milk, 1 L or 1 qt | 0.98 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 4.01 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 5.19 $ |
| Eggs, 12 pack | 3.52 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 11.9 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 15.7 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 17.4 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 5.74 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 2.08 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 5.14 $ |
| Tomato, 1 kg or 2 lb | 4.61 $ |
| Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.96 $ |
| Onion, 1 kg or 2.2 lb | 3.33 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 1.38 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.25 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 13.9 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.01 $ |
| Cigarette pack | 10.9 $ |
| One-way Ticket | 2.48 $ |
| Monthly Pass | 90 $ |
| Gas or Petrol, 1l or 0.26 gal | 0.9 $ |
| Taxi, 8 km | 18.2 $ |
| Doctor Visit, private clinic | 105 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 8.25 $ |
| Hair Shampoo, 400 ml or 12 oz. | 5.17 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 3.44 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 1.92 $ |
| 1 person, electricity, heating, water & garbage | 102 $ |
| Family of 4, electricity, heating, water & garbage | 157 $ |
| Internet plan, +60 Mbps | 67.6 $ |
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 1,061 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 2,009 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 1,461 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 2,697 $ |
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 3,075 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 2,486 $ |
| Average Monthly Net Salary, after tax | 4,424 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 6.50% |
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 33.9 $ |
| Cinema, 1 seat | 13.9 $ |
| Haircut | 15.9 $ |
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 83.9 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 59.7 $ |
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 1,565 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 27,084 $ |