The cost of living in Morgan, United States is approximately 2124 $ per month for a single person, including rent.
For a family of four, it's around 5024 $, also including rent.
| Cost of Living, one person, including rent | |
|---|---|
| Without Rent | |
| Rent & Utilities | |
| Food | |
| Transport | |
| Monthly Salary, after tax | |
| GDP per Capita | |
| Freedom Index | |
| Lifespan | |
| Speak English | |
| Population |
Do you live in Morgan? Help us.
Update Prices| Lunch menu, inexpensive restaurant | 25.9 $ |
| Dinner | 107 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 12 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 5.97 $ |
| Capuccino | 5.28 $ |
| Coke, 330ml | 3.01 $ |
Compare Morgan with:
| Milk, 1 L or 1 qt | 1.27 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 3.79 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 6.16 $ |
| Eggs, 12 pack | 3.43 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 16 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 13.4 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 15.6 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 5.56 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 1.73 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 4.81 $ |
| Tomato, 1 kg or 2 lb | 4.85 $ |
| Potato, 1 kg or 2.2 lb | 3.27 $ |
| Onion, 1 kg or 2.2 lb | 3.09 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 1.68 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.44 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 17.1 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.04 $ |
| Cigarette pack | 8.56 $ |
| One-way Ticket | 1.62 $ |
| Monthly Pass | 48 $ |
| Gas or Petrol, 1l or 0.26 gal | 0.81 $ |
| Taxi, 8 km | 15.6 $ |
| Doctor Visit, private clinic | 114 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 8.54 $ |
| Hair Shampoo, 400 ml or 12 oz. | 5.76 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 4.32 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 2.08 $ |
| 1 person, electricity, heating, water & garbage | 122 $ |
| Family of 4, electricity, heating, water & garbage | 188 $ |
| Internet plan, +60 Mbps | 69.9 $ |
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 971 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 1,663 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 1,101 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 1,955 $ |
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 2,077 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 1,909 $ |
| Average Monthly Net Salary, after tax | 3,452 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 6.70% |
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 40.4 $ |
| Cinema, 1 seat | 14.9 $ |
| Haircut | 17.9 $ |
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 82.1 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 52.6 $ |
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 1,577 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 10,305 $ |