Cost of living in Myrtle Beach, United States

The cost of living in Myrtle Beach, United States is approximately 2388 $ per month for a single person, including rent.

For a family of four, it's around 4791 $, also including rent.

The cost of living in Myrtle Beach is 6% more expensive than in Columbus, without rent.

Rent in Myrtle Beach is, on average, 22% higher than in Columbus.

Cost of living in Myrtle Beach

Cost of Living, one person, including rent
2388 $
Without Rent
722 $
Rent & Utilities
1666 $
Food
541 $
Transport
51 $
Monthly Salary, after tax
1550 $
GDP per Capita
81,695 $
Freedom Index
8.39
Lifespan
77 years
Speak English
96%
Population
35.7K

Do you live in Myrtle Beach? Help us.

Update Prices

Restaurants

Lunch menu, inexpensive restaurant 14.9 $
Dinner 89.8 $
Fast food, McDonalds or KFC 10.9 $
Beer, 0.5 L or 16 fl oz 3.62 $
Capuccino 4.48 $
Coke, 330ml 2.11 $

Compare Myrtle Beach with:

Markets

Milk, 1 L or 1 qt 0.97 $
Bread, 0.5 kg or 1 lb 3.07 $
Rice, 1 kg or 2 lb 3.5 $
Eggs, 12 pack 2.13 $
Cheese, 1 kg or 2 lb 10.8 $
Chicken Breast, 1 kg or 2 lb 8.59 $
Round Steak, 1 kg or 2 lb 13.5 $
Apples, 1 kg or 2 lb 5.06 $
Banana, 1 kg or 2 lb 1.3 $
Oranges, 1 kg or 2 lb 4.16 $
Tomato, 1 kg or 2 lb 3.15 $
Potato, 1 kg or 2.2 lb 2.14 $
Onion, 1 kg or 2.2 lb 2.58 $
Water, 1 L or 1 qt 0.93 $
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz 2.48 $
Wine, 750 mL bottle 10.1 $
Beer, 0.5 L or 16 fl oz 1.85 $
Cigarette pack 7.54 $

Transportation

One-way Ticket 1.92 $
Monthly Pass 53 $
Gas or Petrol, 1l or 0.26 gal 0.8 $
Taxi, 8 km 16.1 $

Personal Care

Doctor Visit, private clinic 117 $
Cold medicine, for 1 week 9.05 $
Hair Shampoo, 400 ml or 12 oz. 5.19 $
Toilet paper, 4 rolls 4.05 $
Toothpaste, 1 tube 2.15 $

Utilities per Month

1 person, electricity, heating, water & garbage 88 $
Family of 4, electricity, heating, water & garbage 134 $
Internet plan, +60 Mbps 81.4 $

Rent per Month

1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m 1,530 $
3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m 1,968 $
1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m 1,363 $
3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m 1,947 $

Buy Apartment Price

Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center 2,173 $
Price per Square Meter to Buy House, in suburbs 2,06 $

Salaries and Financing

Average Monthly Net Salary, after tax 1,55 $
Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate 6.57%

Sports and Leisure

Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult 22.5 $
Cinema, 1 seat 9.99 $
Haircut 16.8 $

Clothing and Shoes

Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar 68.6 $
Brand Jeans, Levis 501 34 $

Childcare

Preschool, full day, monthly for 1 child 1,539 $
International Primary School, yearly for 1 child 22,030 $