The cost of living in North Charleston, United States is approximately 2365 $ per month for a single person, including rent.
For a family of four, it's around 5018 $, also including rent.
| Cost of Living, one person, including rent | |
|---|---|
| Without Rent | |
| Rent & Utilities | |
| Food | |
| Transport | |
| Monthly Salary, after tax | |
| GDP per Capita | |
| Freedom Index | |
| Lifespan | |
| Speak English | |
| Population |
Do you live in North Charleston? Help us.
Update Prices| Lunch menu, inexpensive restaurant | 19.8 $ |
| Dinner | 89.2 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 9.97 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 5.96 $ |
| Capuccino | 5.27 $ |
| Coke, 330ml | 2.43 $ |
Compare North Charleston with:
| Milk, 1 L or 1 qt | 0.98 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 4.06 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 3.99 $ |
| Eggs, 12 pack | 3.89 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 15.5 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 14.7 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 19 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 7.31 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 1.43 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 6.04 $ |
| Tomato, 1 kg or 2 lb | 4.6 $ |
| Potato, 1 kg or 2.2 lb | 4.27 $ |
| Onion, 1 kg or 2.2 lb | 3.22 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 1.23 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.62 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 16 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.74 $ |
| Cigarette pack | 8.48 $ |
| One-way Ticket | 2.06 $ |
| Monthly Pass | 57.2 $ |
| Gas or Petrol, 1l or 0.26 gal | 0.85 $ |
| Taxi, 8 km | 15.7 $ |
| Doctor Visit, private clinic | 116 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 9.29 $ |
| Hair Shampoo, 400 ml or 12 oz. | 5.43 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 3.99 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 2.05 $ |
| 1 person, electricity, heating, water & garbage | 113 $ |
| Family of 4, electricity, heating, water & garbage | 174 $ |
| Internet plan, +60 Mbps | 75.2 $ |
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 1,179 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 1,771 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 1,738 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 1,796 $ |
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 3,067 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 2,807 $ |
| Average Monthly Net Salary, after tax | 3,938 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 6.45% |
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 42.6 $ |
| Cinema, 1 seat | 12.2 $ |
| Haircut | 16.8 $ |
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 98.1 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 56.5 $ |
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 1,261 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 25,691 $ |