The cost of living in Ossining, United States is approximately 2705 $ per month for a single person, including rent.
For a family of four, it's around 6488 $, also including rent.
| Cost of Living, one person, including rent | |
|---|---|
| Without Rent | |
| Rent & Utilities | |
| Food | |
| Transport | |
| Monthly Salary, after tax | |
| GDP per Capita | |
| Freedom Index | |
| Lifespan | |
| Speak English | |
| Population |
Do you live in Ossining? Help us.
Update Prices| Lunch menu, inexpensive restaurant | 18.5 $ |
| Dinner | 80 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 10.7 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 6.94 $ |
| Capuccino | 5.23 $ |
| Coke, 330ml | 2.6 $ |
Compare Ossining with:
| Milk, 1 L or 1 qt | 1.17 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 3.99 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 5.06 $ |
| Eggs, 12 pack | 3.95 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 12.8 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 12 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 14.7 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 5.36 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 2.08 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 5.51 $ |
| Tomato, 1 kg or 2 lb | 5.45 $ |
| Potato, 1 kg or 2.2 lb | 3.5 $ |
| Onion, 1 kg or 2.2 lb | 3.06 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 1.55 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.68 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 15.7 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.88 $ |
| Cigarette pack | 12.9 $ |
| One-way Ticket | 2.74 $ |
| Monthly Pass | 112 $ |
| Gas or Petrol, 1l or 0.26 gal | 0.94 $ |
| Taxi, 8 km | 18.3 $ |
| Doctor Visit, private clinic | 146 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 10.2 $ |
| Hair Shampoo, 400 ml or 12 oz. | 8.43 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 5.91 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 2.2 $ |
| 1 person, electricity, heating, water & garbage | 95 $ |
| Family of 4, electricity, heating, water & garbage | 147 $ |
| Internet plan, +60 Mbps | 65.1 $ |
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 1,601 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 3,122 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 1,707 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 3,261 $ |
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 4,705 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 2,626 $ |
| Average Monthly Net Salary, after tax | 5,447 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 6.61% |
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 61.6 $ |
| Cinema, 1 seat | 15.5 $ |
| Haircut | 20.3 $ |
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 87.2 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 54.3 $ |
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 1,655 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 19,004 $ |