The cost of living in Piscataway, United States is approximately 2748 $ per month for a single person, including rent.
For a family of four, it's around 6073 $, also including rent.
| Cost of Living, one person, including rent | |
|---|---|
| Without Rent | |
| Rent & Utilities | |
| Food | |
| Transport | |
| Monthly Salary, after tax | |
| GDP per Capita | |
| Freedom Index | |
| Lifespan | |
| Speak English | |
| Population |
Do you live in Piscataway? Help us.
Update Prices| Lunch menu, inexpensive restaurant | 19 $ |
| Dinner | 77.9 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 11.4 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 6.71 $ |
| Capuccino | 4.91 $ |
| Coke, 330ml | 2.56 $ |
Compare Piscataway with:
| Milk, 1 L or 1 qt | 1.16 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 3.86 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 5.44 $ |
| Eggs, 12 pack | 4.07 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 13.9 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 12.3 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 15.5 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 6.03 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 2.42 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 5.34 $ |
| Tomato, 1 kg or 2 lb | 5.72 $ |
| Potato, 1 kg or 2.2 lb | 3.53 $ |
| Onion, 1 kg or 2.2 lb | 3.03 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 1.62 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.4 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 16.7 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.87 $ |
| Cigarette pack | 11.4 $ |
| One-way Ticket | 5.11 $ |
| Monthly Pass | 87.1 $ |
| Gas or Petrol, 1l or 0.26 gal | 0.92 $ |
| Taxi, 8 km | 20 $ |
| Doctor Visit, private clinic | 147 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 10.3 $ |
| Hair Shampoo, 400 ml or 12 oz. | 5.98 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 5.19 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 2.49 $ |
| 1 person, electricity, heating, water & garbage | 100 $ |
| Family of 4, electricity, heating, water & garbage | 152 $ |
| Internet plan, +60 Mbps | 62.4 $ |
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 1,610 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 2,741 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 1,833 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 3,201 $ |
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 3,446 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 3,014 $ |
| Average Monthly Net Salary, after tax | 5,358 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 6.60% |
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 28.2 $ |
| Cinema, 1 seat | 15 $ |
| Haircut | 23.6 $ |
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 96.2 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 57.4 $ |
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 1,216 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 15,525 $ |