The cost of living in Roseville, United States is approximately 2839 $ per month for a single person, including rent.
For a family of four, it's around 6197 $, also including rent.
| Cost of Living, one person, including rent | |
|---|---|
| Without Rent | |
| Rent & Utilities | |
| Food | |
| Transport | |
| Monthly Salary, after tax | |
| GDP per Capita | |
| Freedom Index | |
| Lifespan | |
| Speak English | |
| Population |
Do you live in Roseville? Help us.
Update Prices| Lunch menu, inexpensive restaurant | 14.9 $ |
| Dinner | 80.7 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 11.5 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 7.04 $ |
| Capuccino | 5.47 $ |
| Coke, 330ml | 3.26 $ |
Compare Roseville with:
| Milk, 1 L or 1 qt | 1.33 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 4.93 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 3.8 $ |
| Eggs, 12 pack | 4.36 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 11.9 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 16.1 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 16.9 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 6.81 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 1.9 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 5.1 $ |
| Tomato, 1 kg or 2 lb | 6.18 $ |
| Potato, 1 kg or 2.2 lb | 3.85 $ |
| Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.18 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 1.61 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.69 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 14.9 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.72 $ |
| Cigarette pack | 12 $ |
| One-way Ticket | 3.78 $ |
| Monthly Pass | 38 $ |
| Gas or Petrol, 1l or 0.26 gal | 1.27 $ |
| Taxi, 8 km | 16.7 $ |
| Doctor Visit, private clinic | 120 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 11 $ |
| Hair Shampoo, 400 ml or 12 oz. | 6.53 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 4.25 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 2.43 $ |
| 1 person, electricity, heating, water & garbage | 145 $ |
| Family of 4, electricity, heating, water & garbage | 220 $ |
| Internet plan, +60 Mbps | 68.8 $ |
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 1,702 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 2,866 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 1,713 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 2,730 $ |
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 3,706 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 3,678 $ |
| Average Monthly Net Salary, after tax | 5,576 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 6.86% |
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 79.1 $ |
| Cinema, 1 seat | 14.9 $ |
| Haircut | 20 $ |
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 144 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 47 $ |
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 1,038 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 27,969 $ |