The cost of living in Sacramento, United States is approximately 2656 $ per month for a single person, including rent.
For a family of four, it's around 6191 $, also including rent.
| Cost of Living, one person, including rent | |
|---|---|
| Without Rent | |
| Rent & Utilities | |
| Food | |
| Transport | |
| Monthly Salary, after tax | |
| GDP per Capita | |
| Freedom Index | |
| Lifespan | |
| Speak English | |
| Population |
Do you live in Sacramento? Help us.
Update Prices| Lunch menu, inexpensive restaurant | 18.6 $ |
| Dinner | 74.4 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 10.7 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 7.27 $ |
| Capuccino | 6.06 $ |
| Coke, 330ml | 2.66 $ |
Compare Sacramento with:
| Milk, 1 L or 1 qt | 1.26 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 4.09 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 4.51 $ |
| Eggs, 12 pack | 4.83 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 16.5 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 15.6 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 19.8 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 4.64 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 1.97 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 4.15 $ |
| Tomato, 1 kg or 2 lb | 4.2 $ |
| Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.67 $ |
| Onion, 1 kg or 2.2 lb | 3.09 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 1.49 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.84 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 17.7 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 3.34 $ |
| Cigarette pack | 11 $ |
| One-way Ticket | 2.51 $ |
| Monthly Pass | 96.5 $ |
| Gas or Petrol, 1l or 0.26 gal | 1.28 $ |
| Taxi, 8 km | 19.6 $ |
| Doctor Visit, private clinic | 116 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 11.5 $ |
| Hair Shampoo, 400 ml or 12 oz. | 7.05 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 4.32 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 2.65 $ |
| 1 person, electricity, heating, water & garbage | 131 $ |
| Family of 4, electricity, heating, water & garbage | 200 $ |
| Internet plan, +60 Mbps | 74.8 $ |
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 1,409 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 2,447 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 1,688 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 3,018 $ |
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 4,303 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 4,091 $ |
| Average Monthly Net Salary, after tax | 4,47 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 6.67% |
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 53.9 $ |
| Cinema, 1 seat | 14.5 $ |
| Haircut | 19.9 $ |
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 92 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 54.5 $ |
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 1,525 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 30,262 $ |