The cost of living in State College, United States is approximately 1789 $ per month for a single person, including rent.
For a family of four, it's around 4376 $, also including rent.
| Cost of Living, one person, including rent | |
|---|---|
| Without Rent | |
| Rent & Utilities | |
| Food | |
| Transport | |
| Monthly Salary, after tax | |
| GDP per Capita | |
| Freedom Index | |
| Lifespan | |
| Speak English | |
| Population |
Do you live in State College? Help us.
Update Prices| Lunch menu, inexpensive restaurant | 17.9 $ |
| Dinner | 58.4 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 9.98 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 4.95 $ |
| Capuccino | 4.99 $ |
| Coke, 330ml | 2.49 $ |
Compare State College with:
| Milk, 1 L or 1 qt | 0.95 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 3.02 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 1.79 $ |
| Eggs, 12 pack | 1.75 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 13.9 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 8.88 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 14.8 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 3.71 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 1.11 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 4.37 $ |
| Tomato, 1 kg or 2 lb | 4.34 $ |
| Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.38 $ |
| Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.69 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 1.17 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.26 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 15 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.73 $ |
| Cigarette pack | 14.1 $ |
| One-way Ticket | 2.48 $ |
| Monthly Pass | 85.6 $ |
| Gas or Petrol, 1l or 0.26 gal | 0.96 $ |
| Taxi, 8 km | 23.3 $ |
| Doctor Visit, private clinic | 83.8 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 8.14 $ |
| Hair Shampoo, 400 ml or 12 oz. | 4.3 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 3.58 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 1.86 $ |
| 1 person, electricity, heating, water & garbage | 73 $ |
| Family of 4, electricity, heating, water & garbage | 113 $ |
| Internet plan, +60 Mbps | 29.7 $ |
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 896 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 1,703 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 1,180 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 1,960 $ |
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 2,002 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 1,987 $ |
| Average Monthly Net Salary, after tax | 3,026 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 6.54% |
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 25.1 $ |
| Cinema, 1 seat | 12 $ |
| Haircut | 15.4 $ |
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 79.2 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 55.9 $ |
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 1,094 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 20,962 $ |