The cost of living in Stevens Point, United States is approximately 1467 $ per month for a single person, including rent.
For a family of four, it's around 4543 $, also including rent.
| Cost of Living, one person, including rent | |
|---|---|
| Without Rent | |
| Rent & Utilities | |
| Food | |
| Transport | |
| Monthly Salary, after tax | |
| GDP per Capita | |
| Freedom Index | |
| Lifespan | |
| Speak English | |
| Population |
Do you live in Stevens Point? Help us.
Update Prices| Lunch menu, inexpensive restaurant | 12 $ |
| Dinner | 60.2 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 11 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 5 $ |
| Capuccino | 5.54 $ |
| Coke, 330ml | 2.51 $ |
Compare Stevens Point with:
| Milk, 1 L or 1 qt | 0.82 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 2.21 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 5.11 $ |
| Eggs, 12 pack | 3.47 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 9.97 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 11.1 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 12.2 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 5.34 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 2.08 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 4.53 $ |
| Tomato, 1 kg or 2 lb | 4.65 $ |
| Potato, 1 kg or 2.2 lb | 1.93 $ |
| Onion, 1 kg or 2.2 lb | 3.35 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 1.16 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.37 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 12.4 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.98 $ |
| Cigarette pack | 11.1 $ |
| One-way Ticket | 1.29 $ |
| Monthly Pass | 45.3 $ |
| Gas or Petrol, 1l or 0.26 gal | 0.91 $ |
| Taxi, 8 km | 18.5 $ |
| Doctor Visit, private clinic | 134 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 8.89 $ |
| Hair Shampoo, 400 ml or 12 oz. | 5.34 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 4 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 1.86 $ |
| 1 person, electricity, heating, water & garbage | 102 $ |
| Family of 4, electricity, heating, water & garbage | 157 $ |
| Internet plan, +60 Mbps | 67.4 $ |
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 536 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 1,689 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 537 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 1,945 $ |
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 2,149 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 1,998 $ |
| Average Monthly Net Salary, after tax | 3,016 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 6.50% |
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 68.2 $ |
| Cinema, 1 seat | 11.9 $ |
| Haircut | 16.5 $ |
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 78.1 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 46.5 $ |
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 806 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 27,531 $ |