The cost of living in University, United States is approximately 2010 $ per month for a single person, including rent.
For a family of four, it's around 4777 $, also including rent.
The cost of living in University is 12% more expensive than in Columbus, without rent.
Rent in University is, on average, 8% lower than in Columbus.
| Cost of Living, one person, including rent | |
|---|---|
| Without Rent | |
| Rent & Utilities | |
| Food | |
| Transport | |
| Monthly Salary, after tax | |
| GDP per Capita | |
| Freedom Index | |
| Lifespan | |
| Speak English | |
| Population |
Do you live in University? Help us.
Update Prices| Lunch menu, inexpensive restaurant | 19.1 $ |
| Dinner | 57.3 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 10.5 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 5.25 $ |
| Capuccino | 4.46 $ |
| Coke, 330ml | 2.45 $ |
Compare University with:
| Milk, 1 L or 1 qt | 0.96 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 2.74 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 3.84 $ |
| Eggs, 12 pack | 3.12 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 11.5 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 10.3 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 15.7 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 5.2 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 1.46 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 4.16 $ |
| Tomato, 1 kg or 2 lb | 4.39 $ |
| Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.36 $ |
| Onion, 1 kg or 2.2 lb | 3.02 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 1.2 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.41 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 14.5 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.07 $ |
| Cigarette pack | 7.94 $ |
| One-way Ticket | 2.84 $ |
| Monthly Pass | 73.1 $ |
| Gas or Petrol, 1l or 0.26 gal | 0.87 $ |
| Taxi, 8 km | 16.2 $ |
| Doctor Visit, private clinic | 91.2 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 7.43 $ |
| Hair Shampoo, 400 ml or 12 oz. | 5.15 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 4.03 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 2.15 $ |
| 1 person, electricity, heating, water & garbage | 122 $ |
| Family of 4, electricity, heating, water & garbage | 187 $ |
| Internet plan, +60 Mbps | 65 $ |
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 1,004 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 1,887 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 1,297 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 2,266 $ |
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 1,931 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 1,71 $ |
| Average Monthly Net Salary, after tax | 4,56 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 6.46% |
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 37.6 $ |
| Cinema, 1 seat | 12.1 $ |
| Haircut | 17.2 $ |
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 78.5 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 55.9 $ |
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 1,098 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 22,571 $ |