The cost of living in Urbana, United States is approximately 1486 $ per month for a single person, including rent.
For a family of four, it's around 4612 $, also including rent.
| Cost of Living, one person, including rent | |
|---|---|
| Without Rent | |
| Rent & Utilities | |
| Food | |
| Transport | |
| Monthly Salary, after tax | |
| GDP per Capita | |
| Freedom Index | |
| Lifespan | |
| Speak English | |
| Population |
Do you live in Urbana? Help us.
Update Prices| Lunch menu, inexpensive restaurant | 25 $ |
| Dinner | 100 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 12.1 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 7.92 $ |
| Capuccino | 5.24 $ |
| Coke, 330ml | 3.1 $ |
Compare Urbana with:
| Milk, 1 L or 1 qt | 0.65 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 1.44 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 1.55 $ |
| Eggs, 12 pack | 3.94 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 16.2 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 8.84 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 15.3 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 3.54 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 1.09 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 2.65 $ |
| Tomato, 1 kg or 2 lb | 2.22 $ |
| Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.21 $ |
| Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.9 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 0.9 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.4 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 7.06 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 2.71 $ |
| Cigarette pack | 7 $ |
| One-way Ticket | 0.99 $ |
| Monthly Pass | 28.4 $ |
| Gas or Petrol, 1l or 0.26 gal | 0.97 $ |
| Taxi, 8 km | 7.93 $ |
| Doctor Visit, private clinic | 104 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 11.2 $ |
| Hair Shampoo, 400 ml or 12 oz. | 5.86 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 3.71 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 1.86 $ |
| 1 person, electricity, heating, water & garbage | 104 $ |
| Family of 4, electricity, heating, water & garbage | 159 $ |
| Internet plan, +60 Mbps | 57.2 $ |
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 513 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 1,363 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 674 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 1,515 $ |
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 1,512 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 1,495 $ |
| Average Monthly Net Salary, after tax | 6,041 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 6.50% |
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 41.6 $ |
| Cinema, 1 seat | 13 $ |
| Haircut | 16.9 $ |
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 96.1 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 66.8 $ |
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 2,492 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 22,970 $ |