The cost of living in Waipahu, United States is approximately 2601 $ per month for a single person, including rent.
For a family of four, it's around 6442 $, also including rent.
| Cost of Living, one person, including rent | |
|---|---|
| Without Rent | |
| Rent & Utilities | |
| Food | |
| Transport | |
| Monthly Salary, after tax | |
| GDP per Capita | |
| Freedom Index | |
| Lifespan | |
| Speak English | |
| Population |
Do you live in Waipahu? Help us.
Update Prices| Lunch menu, inexpensive restaurant | 20.1 $ |
| Dinner | 80.5 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 13.9 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 8.05 $ |
| Capuccino | 6.62 $ |
| Coke, 330ml | 3.03 $ |
Compare Waipahu with:
| Milk, 1 L or 1 qt | 1.33 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 6.62 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 6.23 $ |
| Eggs, 12 pack | 6.51 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 23.1 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 13.4 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 18.2 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 6.22 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 1.53 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 5.77 $ |
| Tomato, 1 kg or 2 lb | 4.73 $ |
| Potato, 1 kg or 2.2 lb | 4.4 $ |
| Onion, 1 kg or 2.2 lb | 2.81 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 1.87 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 3.95 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 15.1 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.98 $ |
| Cigarette pack | 10 $ |
| One-way Ticket | 2.99 $ |
| Monthly Pass | 79.9 $ |
| Gas or Petrol, 1l or 0.26 gal | 1.26 $ |
| Taxi, 8 km | 24.3 $ |
| Doctor Visit, private clinic | 144 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 12.1 $ |
| Hair Shampoo, 400 ml or 12 oz. | 6.61 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 5.42 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 2.43 $ |
| 1 person, electricity, heating, water & garbage | 192 $ |
| Family of 4, electricity, heating, water & garbage | 300 $ |
| Internet plan, +60 Mbps | 68.4 $ |
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 1,303 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 2,598 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 1,445 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 2,829 $ |
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 7,83 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 7,063 $ |
| Average Monthly Net Salary, after tax | 4,143 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 6.59% |
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 44.2 $ |
| Cinema, 1 seat | 15.1 $ |
| Haircut | 24.8 $ |
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 94.1 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 45.2 $ |
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 1,373 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 31,766 $ |