The cost of living in West Warwick, United States is approximately 2306 $ per month for a single person, including rent.
For a family of four, it's around 5380 $, also including rent.
| Cost of Living, one person, including rent | |
|---|---|
| Without Rent | |
| Rent & Utilities | |
| Food | |
| Transport | |
| Monthly Salary, after tax | |
| GDP per Capita | |
| Freedom Index | |
| Lifespan | |
| Speak English | |
| Population |
Do you live in West Warwick? Help us.
Update Prices| Lunch menu, inexpensive restaurant | 25.2 $ |
| Dinner | 99.6 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 12 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 6.97 $ |
| Capuccino | 4.96 $ |
| Coke, 330ml | 2.62 $ |
Compare West Warwick with:
| Milk, 1 L or 1 qt | 1.12 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 3.49 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 3.06 $ |
| Eggs, 12 pack | 5.68 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 10.8 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 9.69 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 21.5 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 6.41 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 1.37 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 4.72 $ |
| Tomato, 1 kg or 2 lb | 5.87 $ |
| Potato, 1 kg or 2.2 lb | 2.52 $ |
| Onion, 1 kg or 2.2 lb | 3.32 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 1.49 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.1 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 13.3 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.74 $ |
| Cigarette pack | 11 $ |
| One-way Ticket | 2.06 $ |
| Monthly Pass | 67.6 $ |
| Gas or Petrol, 1l or 0.26 gal | 0.92 $ |
| Taxi, 8 km | 21.4 $ |
| Doctor Visit, private clinic | 106 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 8.34 $ |
| Hair Shampoo, 400 ml or 12 oz. | 5.22 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 3.68 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 1.96 $ |
| 1 person, electricity, heating, water & garbage | 97 $ |
| Family of 4, electricity, heating, water & garbage | 149 $ |
| Internet plan, +60 Mbps | 56 $ |
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 1,179 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 2,055 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 1,569 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 2,513 $ |
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 3,145 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 2,863 $ |
| Average Monthly Net Salary, after tax | 3,792 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 6.54% |
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 58.6 $ |
| Cinema, 1 seat | 14.7 $ |
| Haircut | 17 $ |
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 74.2 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 52.2 $ |
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 1,507 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 21,905 $ |