Cost of living in Akureyri is 202% higher than in Barysaw (without rent).
Rent in Akureyri is 462% more expensive than in Barysaw.
Cost of living including rent in Akureyri is 309% higher than in Barysaw.
Food in Akureyri is 194% more expensive than in Barysaw.
Transport in Akureyri is 468% more expensive than in Barysaw.
Akureyri | Barysaw | |
---|---|---|
Cost of Living, including rent | ||
Without Rent | ||
Rent & Utilities | ||
Food | ||
Transport | ||
Monthly Salary, after tax | ||
Quality of Life | ||
Population |
Akureyri | Barysaw | |
---|---|---|
Restaurants |
||
Lunch menu, inexpensive restaurant |
22 $ | 9.24 $ |
Dinner, for 2 | 118 $ | 30.5 $ |
Fast food, McDonalds or KFC | 18.4 $ | 4.89 $ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 9.69 $ | 1.5 $ |
Capuccino | 4.12 $ | 1.69 $ |
Coke, 330ml | 2.85 $ | 0.74 $ |
Markets |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.73 $ | 0.74 $ |
Bread, 0.5 kg or 1 lb | 3.01 $ | 0.57 $ |
Rice, 1 kg or 2 lb | 2.21 $ | 1.13 $ |
Eggs, 12 pack | 4.59 $ | 1.28 $ |
Cheese, 1 kg or 2 lb | 9.88 $ | 6.19 $ |
Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 15.5 $ | 3.79 $ |
Round Steak, 1 kg or 2 lb | 26 $ | 7.65 $ |
Apples, 1 kg or 2 lb | 1.84 $ | 1.1 $ |
Banana, 1 kg or 2 lb | 2.81 $ | 1.7 $ |
Oranges, 1 kg or 2 lb | 2.64 $ | 1.74 $ |
Potatoes, 1 kg or 2 lb | 1.33 $ | 0.42 $ |
Onions, 1 kg or 2 lb | 1.59 $ | 0.65 $ |
Water, 1 L or 1 qt | 1.23 $ | 0.37 $ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.74 $ | 1.03 $ |
Wine, 750 mL bottle | 20 $ | 7.58 $ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 3.28 $ | 0.87 $ |
Cigarette pack | 11.2 $ | 1.77 $ |
Transport |
||
Local transport ticket, One-way Ticket | 4.33 $ | 0.24 $ |
Monthly pass, Monthly Ticket | 73.8 $ | 13 $ |
Gas or petrol, 1 L or 0.26 gal | 2.22 $ | 0.74 $ |
Taxi, 8 km | 24.9 $ | 3.63 $ |
Personal Care |
||
Doctor visit, private clinic | 83.2 $ | 11.5 $ |
Cold medicine, for 1 week | 11.6 $ | 5.45 $ |
Hair shampoo, 400 ml or 12 oz | 5.34 $ | 2.09 $ |
Toilet paper, 4 rolls | 4.78 $ | 0.85 $ |
Toothpaste, 1 tube | 3.32 $ | 1.26 $ |
Utilities per Month |
||
Utility bill - 1 person, electricity, heating, water & garbage |
83 $ | 34.3 $ |
Utility bill - family, electricity, heating, water & garbage |
126 $ | 53.3 $ |
Internet plan, +60 Mbps |
95.8 $ | 10.7 $ |
Rent per Month |
||
1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 1,090 $ | 166 $ |
3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 1,746 $ | 311 $ |
1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 1,208 $ | 262 $ |
3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 2,019 $ | 480 $ |
Buy Apartment Price |
||
Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 4,445 $ | 1,446 $ |
Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 4,283 $ | 919 $ |
Salaries and Financing |
||
Average Monthly Net Salary, after tax | 3,866 $ | 468 $ |
Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 5.93 % | 14.66 % |
Sports and Leisure |
||
Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 56 $ | 26.2 $ |
Cinema, 1 seat | 14 $ | 4.58 $ |
Haircut | 46.8 $ | 3.89 $ |
Clothing and Shoes |
||
Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 142 $ | 104 $ |
Brand Jeans, Levis 501 | 125 $ | 64.4 $ |
Childcare |
||
Preschool, full day, monthly for 1 child | 297 $ | 304 $ |
International Primary School, yearly for 1 child | 6,208 $ | 10,314 $ |