Cost of living in Akureyri is 102% higher than in Ventspils (without rent).
Rent in Akureyri is 204% more expensive than in Ventspils.
Cost of living including rent in Akureyri is 149% higher than in Ventspils.
Food in Akureyri is 96% more expensive than in Ventspils.
Transport in Akureyri is 127% more expensive than in Ventspils.
Akureyri | Ventspils | |
---|---|---|
Cost of Living, including rent | ||
Without Rent | ||
Rent & Utilities | ||
Food | ||
Transport | ||
Monthly Salary, after tax | ||
Quality of Life | ||
Population |
Akureyri | Ventspils | |
---|---|---|
Restaurants |
||
Lunch menu, inexpensive restaurant |
22 $ | 10.4 $ |
Dinner, for 2 | 118 $ | 55.3 $ |
Fast food, McDonalds or KFC | 18.4 $ | 6.96 $ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 9.69 $ | 3.34 $ |
Capuccino | 4.12 $ | 2.72 $ |
Coke, 330ml | 2.85 $ | 1.56 $ |
Markets |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.73 $ | 1.09 $ |
Bread, 0.5 kg or 1 lb | 3.01 $ | 1.1 $ |
Rice, 1 kg or 2 lb | 2.21 $ | 2.97 $ |
Eggs, 12 pack | 4.59 $ | 2.55 $ |
Cheese, 1 kg or 2 lb | 9.88 $ | 9.16 $ |
Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 15.5 $ | 7.29 $ |
Round Steak, 1 kg or 2 lb | 26 $ | 11 $ |
Apples, 1 kg or 2 lb | 1.84 $ | 0.88 $ |
Banana, 1 kg or 2 lb | 2.81 $ | 1.56 $ |
Oranges, 1 kg or 2 lb | 2.64 $ | 2.06 $ |
Potatoes, 1 kg or 2 lb | 1.33 $ | 0.77 $ |
Onions, 1 kg or 2 lb | 1.59 $ | 0.55 $ |
Water, 1 L or 1 qt | 1.23 $ | 0.58 $ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.74 $ | 2.12 $ |
Wine, 750 mL bottle | 20 $ | 6.66 $ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 3.28 $ | 1.23 $ |
Cigarette pack | 11.2 $ | 4.67 $ |
Transport |
||
Local transport ticket, One-way Ticket | 4.33 $ | 0.83 $ |
Monthly pass, Monthly Ticket | 73.8 $ | 37.1 $ |
Gas or petrol, 1 L or 0.26 gal | 2.22 $ | 1.9 $ |
Taxi, 8 km | 24.9 $ | 8.34 $ |
Personal Care |
||
Doctor visit, private clinic | 83.2 $ | 45.6 $ |
Cold medicine, for 1 week | 11.6 $ | 6.74 $ |
Hair shampoo, 400 ml or 12 oz | 5.34 $ | 4.97 $ |
Toilet paper, 4 rolls | 4.78 $ | 2.34 $ |
Toothpaste, 1 tube | 3.32 $ | 2.55 $ |
Utilities per Month |
||
Utility bill - 1 person, electricity, heating, water & garbage |
83 $ | 193 $ |
Utility bill - family, electricity, heating, water & garbage |
126 $ | 295 $ |
Internet plan, +60 Mbps |
95.8 $ | 17.8 $ |
Rent per Month |
||
1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 1,090 $ | 210 $ |
3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 1,746 $ | 432 $ |
1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 1,208 $ | 234 $ |
3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 2,019 $ | 423 $ |
Buy Apartment Price |
||
Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 4,445 $ | 947 $ |
Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 4,283 $ | 696 $ |
Salaries and Financing |
||
Average Monthly Net Salary, after tax | 3,866 $ | 1,005 $ |
Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 5.93 % | 3.41 % |
Sports and Leisure |
||
Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 56 $ | 34.7 $ |
Cinema, 1 seat | 14 $ | 6.62 $ |
Haircut | 46.8 $ | 13 $ |
Clothing and Shoes |
||
Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 142 $ | 82.9 $ |
Brand Jeans, Levis 501 | 125 $ | 51.5 $ |
Childcare |
||
Preschool, full day, monthly for 1 child | 297 $ | 331 $ |
International Primary School, yearly for 1 child | 6,208 $ | 13,341 $ |