Cost of living in Avarua is 24% higher than in Ngerulmud (without rent).
Rent in Avarua is 36% cheaper than in Ngerulmud.
Cost of living including rent in Avarua is 6% lower than in Ngerulmud.
Food in Avarua is 27% more expensive than in Ngerulmud.
Transport in Avarua is 76% more expensive than in Ngerulmud.
| Avarua | Ngerulmud | |
|---|---|---|
| Cost of Living, including rent | ||
| Without Rent | ||
| Rent & Utilities | ||
| Food | ||
| Transport | ||
| Monthly Salary, after tax | ||
| Quality of Life | ||
| Population |
| Avarua | Ngerulmud | |
|---|---|---|
Restaurants |
||
| Lunch menu, inexpensive restaurant |
6.33 $ | 10.4 $ |
| Dinner, for 2 | 62 $ | 51.6 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 10.9 $ | 5.95 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 4.59 $ | 7 $ |
| Capuccino | 3.7 $ | 5.01 $ |
| Coke, 330ml | 2.47 $ | 1.12 $ |
Markets |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.94 $ | 2.7 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 3.85 $ | 2.01 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 2.65 $ | 2.02 $ |
| Eggs, 12 pack | 5.83 $ | 4.58 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 15 $ | 22.2 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 8.67 $ | 8.56 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 11 $ | 9.21 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 4.02 $ | 4.21 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 1.83 $ | 1.46 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 3.7 $ | 1.65 $ |
| Potatoes, 1 kg or 2 lb | 3.11 $ | 2.12 $ |
| Onions, 1 kg or 2 lb | 2.48 $ | 1.22 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 2.07 $ | 0.66 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 7.06 $ | 3.46 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 16.2 $ | 22.1 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 3.18 $ | 3.35 $ |
| Cigarette pack | 20.9 $ | 8.03 $ |
Transport |
||
| Local transport ticket, One-way Ticket | 2.3 $ | 0.53 $ |
| Monthly pass, Monthly Ticket | 75 $ | 24.5 $ |
| Gas or petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.52 $ | 2.19 $ |
| Taxi, 8 km | 18.5 $ | 11.3 $ |
Personal Care |
||
| Doctor visit, private clinic | 33.3 $ | 50.4 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 9.34 $ | 5.58 $ |
| Hair shampoo, 400 ml or 12 oz | 4.12 $ | 3.13 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 2 $ | 1.72 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 2.63 $ | 1.66 $ |
Utilities per Month |
||
| Utility bill - 1 person, electricity, heating, water & garbage |
70.1 $ | 81.1 $ |
| Utility bill - family, electricity, heating, water & garbage |
110 $ | 125 $ |
| Internet plan, +60 Mbps |
75.3 $ | 119 $ |
Rent per Month |
||
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 226 $ | 362 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 493 $ | 799 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 251 $ | 484 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 416 $ | 1,093 $ |
Buy Apartment Price |
||
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 5,297 $ | 1,346 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 734 $ | 1,008 $ |
Salaries and Financing |
||
| Average Monthly Net Salary, after tax | 3,157 $ | 574 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 6.79 % | 14.21 % |
Sports and Leisure |
||
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 25.8 $ | 70.2 $ |
| Cinema, 1 seat | 6.98 $ | 4.96 $ |
| Haircut | 14.8 $ | 5.6 $ |
Clothing and Shoes |
||
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 102 $ | 124 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 70.4 $ | 54.5 $ |
Childcare |
||
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 671 $ | 250 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 11,181 $ | 5,981 $ |