Cost of Living in Balboa vs La Ceiba

Cost of living in Balboa is 51% higher than in La Ceiba (without rent).

Rent in Balboa is 152% more expensive than in La Ceiba.

Cost of living including rent in Balboa is 92% higher than in La Ceiba.

Food in Balboa is 61% more expensive than in La Ceiba.

Transport in Balboa is 22% cheaper than in La Ceiba.

Balboa vs. La Ceiba Comparision

Balboa La Ceiba
Cost of Living, including rent
1,249 $
650 $
Without Rent
580 $
384 $
Rent & Utilities
669 $
266 $
Food
442 $
275 $
Transport
38 $
48 $
Monthly Salary, after tax
862 $
438 $
Quality of Life
47
16
Population
62.9K
197.0K

Compare other cities?

Balboa La Ceiba

Restaurants

Lunch menu,
inexpensive restaurant
11.4 $ 4.07 $
Dinner, for 2 55.8 $ 24.3 $
Fast food, McDonalds or KFC 7.67 $ 6.67 $
Beer, 0.5 L or 16 fl oz 2.86 $ 1.12 $
Capuccino 4.08 $ 2.29 $
Coke, 330ml 1.91 $ 1.11 $

Markets

Milk, 1 L or 1 qt 1.73 $ 1.2 $
Bread, 0.5 kg or 1 lb 2.23 $ 1.46 $
Rice, 1 kg or 2 lb 2.26 $ 1.2 $
Eggs, 12 pack 2.66 $ 1.74 $
Cheese, 1 kg or 2 lb 12.9 $ 7.04 $
Chicken Breast, 1 kg or 2 lb 7.36 $ 5.15 $
Round Steak, 1 kg or 2 lb 10.1 $ 9.47 $
Apples, 1 kg or 2 lb 3.24 $ 3.3 $
Banana, 1 kg or 2 lb 1.54 $ 0.67 $
Oranges, 1 kg or 2 lb 3.05 $ 2.96 $
Potatoes, 1 kg or 2 lb 2.19 $ 1.2 $
Onions, 1 kg or 2 lb 2.49 $ 2.05 $
Water, 1 L or 1 qt 1.01 $ 0.48 $
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz 2.44 $ 1.56 $
Wine, 750 mL bottle 8.93 $ 11 $
Beer, 0.5 L or 16 fl oz 1.13 $ 1.06 $
Cigarette pack 5.94 $ 2.31 $

Transport

Local transport ticket, One-way Ticket 0.39 $ 0.61 $
Monthly pass, Monthly Ticket 28.3 $ 50 $
Gas or petrol, 1 L or 0.26 gal 1.02 $ 1.08 $
Taxi, 8 km 14.6 $ 9.64 $

Personal Care

Doctor visit, private clinic 46.7 $ 32.5 $
Cold medicine, for 1 week 10.9 $ 6.4 $
Hair shampoo, 400 ml or 12 oz 6.51 $ 6.39 $
Toilet paper, 4 rolls 2.97 $ 2.32 $
Toothpaste, 1 tube 2.86 $ 2.06 $

Utilities per Month

Utility bill - 1 person,
electricity, heating, water & garbage
77.5 $ 62.3 $
Utility bill - family,
electricity, heating, water & garbage
118 $ 94.3 $
Internet plan,
+60 Mbps
47.9 $ 58.4 $

Rent per Month

1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m 493 $ 130 $
3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m 1,015 $ 214 $
1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m 745 $ 210 $
3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m 1,558 $ 296 $

Buy Apartment Price

Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center 2,284 $ 896 $
Price per Square Meter to Buy House, in suburbs 1,473 $ 624 $

Salaries and Financing

Average Monthly Net Salary, after tax 862 $ 438 $
Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate 6.27 % 11.43 %

Sports and Leisure

Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult 41.2 $ 31.9 $
Cinema, 1 seat 6.62 $ 3.43 $
Haircut 12.4 $ 3.2 $

Clothing and Shoes

Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar 88.6 $ 64.7 $
Brand Jeans, Levis 501 53.2 $ 28.5 $

Childcare

Preschool, full day, monthly for 1 child 436 $ 188 $
International Primary School, yearly for 1 child 9,387 $ 3,313 $