Cost of living in Douglasville is 175% higher than in Matagalpa (without rent).
Rent in Douglasville is 532% more expensive than in Matagalpa.
Cost of living including rent in Douglasville is 325% higher than in Matagalpa.
Food in Douglasville is 181% more expensive than in Matagalpa.
Transport in Douglasville is 59% more expensive than in Matagalpa.
| Douglasville | Matagalpa | |
|---|---|---|
| Cost of Living, including rent | ||
| Without Rent | ||
| Rent & Utilities | ||
| Food | ||
| Transport | ||
| Monthly Salary, after tax | ||
| Quality of Life | ||
| Population |
| Douglasville | Matagalpa | |
|---|---|---|
Restaurants |
||
| Lunch menu, inexpensive restaurant |
14.9 $ | 4.75 $ |
| Dinner, for 2 | 69.8 $ | 18.9 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 12 $ | 4.27 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 6.95 $ | 0.86 $ |
| Capuccino | 5.43 $ | 1.42 $ |
| Coke, 330ml | 2.59 $ | 1.11 $ |
Markets |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.15 $ | 0.87 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 3.32 $ | 1.05 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 5.22 $ | 0.93 $ |
| Eggs, 12 pack | 3.83 $ | 1.93 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 14.1 $ | 2.49 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 14.9 $ | 2.82 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 15.4 $ | 4.09 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 6.11 $ | 6.31 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 3.04 $ | 2.03 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 6.11 $ | 2.68 $ |
| Potatoes, 1 kg or 2 lb | 4.08 $ | 1.11 $ |
| Onions, 1 kg or 2 lb | 3.33 $ | 2.41 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 2.06 $ | 0.51 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.83 $ | 1.22 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 13.9 $ | 2.58 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.73 $ | 0.97 $ |
| Cigarette pack | 7.74 $ | 2.36 $ |
Transport |
||
| Local transport ticket, One-way Ticket | 2.24 $ | 1.46 $ |
| Monthly pass, Monthly Ticket | 61.6 $ | 56.1 $ |
| Gas or petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.81 $ | 1.4 $ |
| Taxi, 8 km | 20.5 $ | 5.38 $ |
Personal Care |
||
| Doctor visit, private clinic | 109 $ | 25.1 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 8.23 $ | 5.59 $ |
| Hair shampoo, 400 ml or 12 oz | 6.62 $ | 3.98 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 4.84 $ | 2.56 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 2.32 $ | 1.72 $ |
Utilities per Month |
||
| Utility bill - 1 person, electricity, heating, water & garbage |
149 $ | 27.6 $ |
| Utility bill - family, electricity, heating, water & garbage |
228 $ | 42.7 $ |
| Internet plan, +60 Mbps |
69.7 $ | 38.3 $ |
Rent per Month |
||
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 1,200 $ | 176 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 2,061 $ | 284 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 1,407 $ | 119 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 2,569 $ | 364 $ |
Buy Apartment Price |
||
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 2,991 $ | 1,274 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 2,295 $ | 980 $ |
Salaries and Financing |
||
| Average Monthly Net Salary, after tax | 4,684 $ | 212 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 6.48 % | 10.49 % |
Sports and Leisure |
||
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 45.9 $ | 8.59 $ |
| Cinema, 1 seat | 12.9 $ | 2.8 $ |
| Haircut | 19.5 $ | 4.26 $ |
Clothing and Shoes |
||
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 93.4 $ | 32.1 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 51.5 $ | 38.3 $ |
Childcare |
||
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 803 $ | 99.9 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 20,417 $ | 7,500 $ |