Cost of living in Frisco is 35% higher than in Pacora (without rent).
Rent in Frisco is 179% more expensive than in Pacora.
Cost of living including rent in Frisco is 108% higher than in Pacora.
Food in Frisco is 25% more expensive than in Pacora.
Transport in Frisco is 89% more expensive than in Pacora.
| Frisco | Pacora | |
|---|---|---|
| Cost of Living, including rent | ||
| Without Rent | ||
| Rent & Utilities | ||
| Food | ||
| Transport | ||
| Monthly Salary, after tax | ||
| Quality of Life | ||
| Population |
| Frisco | Pacora | |
|---|---|---|
Restaurants |
||
| Lunch menu, inexpensive restaurant |
14.9 $ | 13.5 $ |
| Dinner, for 2 | 67.2 $ | 65.1 $ |
| Fast food, McDonalds or KFC | 9.99 $ | 7.97 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 5.96 $ | 2.97 $ |
| Capuccino | 5.71 $ | 3.61 $ |
| Coke, 330ml | 2.58 $ | 1.89 $ |
Markets |
Milk, 1 L or 1 qt | 1.14 $ | 1.79 $ |
| Bread, 0.5 kg or 1 lb | 3 $ | 2.52 $ |
| Rice, 1 kg or 2 lb | 4.39 $ | 2.49 $ |
| Eggs, 12 pack | 3.92 $ | 2.64 $ |
| Cheese, 1 kg or 2 lb | 11.5 $ | 12.8 $ |
| Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 10.9 $ | 7.55 $ |
| Round Steak, 1 kg or 2 lb | 11.4 $ | 10.3 $ |
| Apples, 1 kg or 2 lb | 4.9 $ | 3.36 $ |
| Banana, 1 kg or 2 lb | 1.43 $ | 1.54 $ |
| Oranges, 1 kg or 2 lb | 3.1 $ | 3.07 $ |
| Potatoes, 1 kg or 2 lb | 3.25 $ | 2.17 $ |
| Onions, 1 kg or 2 lb | 2.94 $ | 2.5 $ |
| Water, 1 L or 1 qt | 1.83 $ | 1 $ |
| Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.62 $ | 2.45 $ |
| Wine, 750 mL bottle | 10.8 $ | 9.08 $ |
| Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 1.74 $ | 1.19 $ |
| Cigarette pack | 9.99 $ | 5.86 $ |
Transport |
||
| Local transport ticket, One-way Ticket | 4.97 $ | 0.39 $ |
| Monthly pass, Monthly Ticket | 79.3 $ | 29.1 $ |
| Gas or petrol, 1 L or 0.26 gal | 0.8 $ | 0.98 $ |
| Taxi, 8 km | 12.8 $ | 16.6 $ |
Personal Care |
||
| Doctor visit, private clinic | 103 $ | 46.2 $ |
| Cold medicine, for 1 week | 10.5 $ | 11.7 $ |
| Hair shampoo, 400 ml or 12 oz | 5.25 $ | 6.28 $ |
| Toilet paper, 4 rolls | 3.95 $ | 2.93 $ |
| Toothpaste, 1 tube | 2.05 $ | 2.77 $ |
Utilities per Month |
||
| Utility bill - 1 person, electricity, heating, water & garbage |
185 $ | 73 $ |
| Utility bill - family, electricity, heating, water & garbage |
285 $ | 113 $ |
| Internet plan, +60 Mbps |
70.4 $ | 51.2 $ |
Rent per Month |
||
| 1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 1,450 $ | 464 $ |
| 3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 2,691 $ | 924 $ |
| 1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 1,813 $ | 716 $ |
| 3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 3,410 $ | 1,509 $ |
Buy Apartment Price |
||
| Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 3,234 $ | 2,260 $ |
| Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 2,346 $ | 1,448 $ |
Salaries and Financing |
||
| Average Monthly Net Salary, after tax | 7,326 $ | 861 $ |
| Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 6.56 % | 6.12 % |
Sports and Leisure |
||
| Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 83.3 $ | 39.9 $ |
| Cinema, 1 seat | 15 $ | 6.99 $ |
| Haircut | 19.6 $ | 12 $ |
Clothing and Shoes |
||
| Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 83.5 $ | 88.1 $ |
| Brand Jeans, Levis 501 | 59.2 $ | 53.9 $ |
Childcare |
||
| Preschool, full day, monthly for 1 child | 1,592 $ | 435 $ |
| International Primary School, yearly for 1 child | 21,710 $ | 9,523 $ |