Cost of living in George Town is 53% higher than in Pyongyang (without rent).
Rent in George Town is 167% more expensive than in Pyongyang.
Cost of living including rent in George Town is 118% higher than in Pyongyang.
Food in George Town is 69% more expensive than in Pyongyang.
Transport in George Town is 65% cheaper than in Pyongyang.
George Town | Pyongyang | |
---|---|---|
Cost of Living, including rent | ||
Without Rent | ||
Rent & Utilities | ||
Food | ||
Transport | ||
Monthly Salary, after tax | ||
Quality of Life | ||
Population |
George Town | Pyongyang | |
---|---|---|
Restaurants |
||
Lunch menu, inexpensive restaurant |
29.8 $ | 8.46 $ |
Dinner, for 2 | 81.7 $ | 111 $ |
Fast food, McDonalds or KFC | 15.7 $ | 5.03 $ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 7.16 $ | 1.89 $ |
Capuccino | 6.66 $ | 1.91 $ |
Coke, 330ml | 3.59 $ | 0.52 $ |
Markets |
Milk, 1 L or 1 qt | 3.24 $ | 2.53 $ |
Bread, 0.5 kg or 1 lb | 4.91 $ | 2.65 $ |
Rice, 1 kg or 2 lb | 5.87 $ | 2.61 $ |
Eggs, 12 pack | 9.58 $ | 2.53 $ |
Cheese, 1 kg or 2 lb | 15.1 $ | 9.39 $ |
Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 15 $ | 17.9 $ |
Round Steak, 1 kg or 2 lb | 14.9 $ | 6.69 $ |
Apples, 1 kg or 2 lb | 5.21 $ | 3.14 $ |
Banana, 1 kg or 2 lb | 4.44 $ | 1.18 $ |
Oranges, 1 kg or 2 lb | 7.76 $ | 1.58 $ |
Potatoes, 1 kg or 2 lb | 2.96 $ | 2.95 $ |
Onions, 1 kg or 2 lb | 2.91 $ | 0.99 $ |
Water, 1 L or 1 qt | 1.83 $ | 0.32 $ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.74 $ | 2.18 $ |
Wine, 750 mL bottle | 23.9 $ | 7.04 $ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 3.99 $ | 2.69 $ |
Cigarette pack | 13.2 $ | 2.8 $ |
Transport |
||
Local transport ticket, One-way Ticket | 3.01 $ | 0.37 $ |
Monthly pass, Monthly Ticket | 30.2 $ | 47.3 $ |
Gas or petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.78 $ | 0.88 $ |
Taxi, 8 km | 21.6 $ | 18.9 $ |
Personal Care |
||
Doctor visit, private clinic | 110 $ | 16 $ |
Cold medicine, for 1 week | 9.99 $ | 3.27 $ |
Hair shampoo, 400 ml or 12 oz | 5.36 $ | 2.93 $ |
Toilet paper, 4 rolls | 3.97 $ | 1.56 $ |
Toothpaste, 1 tube | 2.41 $ | 4.4 $ |
Utilities per Month |
||
Utility bill - 1 person, electricity, heating, water & garbage |
126 $ | 81.5 $ |
Utility bill - family, electricity, heating, water & garbage |
196 $ | 125 $ |
Internet plan, +60 Mbps |
113 $ | 54.9 $ |
Rent per Month |
||
1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 2,239 $ | 803 $ |
3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 4,623 $ | 1,610 $ |
1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 2,606 $ | 893 $ |
3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 5,633 $ | 3,195 $ |
Buy Apartment Price |
||
Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 8,428 $ | 1,714 $ |
Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 4,209 $ | 930 $ |
Salaries and Financing |
||
Average Monthly Net Salary, after tax | 5,788 $ | 424 $ |
Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 7.76 % | 12.42 % |
Sports and Leisure |
||
Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 87.2 $ | 24.2 $ |
Cinema, 1 seat | 18.1 $ | 4.26 $ |
Haircut | 23.5 $ | 4.42 $ |
Clothing and Shoes |
||
Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 129 $ | 64.5 $ |
Brand Jeans, Levis 501 | 94.7 $ | 28.6 $ |
Childcare |
||
Preschool, full day, monthly for 1 child | 1,615 $ | 104 $ |
International Primary School, yearly for 1 child | 26,502 $ | 3,493 $ |