Cost of living in George Town is 175% higher than in Quezon (without rent).
Rent in George Town is 646% more expensive than in Quezon.
Cost of living including rent in George Town is 394% higher than in Quezon.
Food in George Town is 211% more expensive than in Quezon.
Transport in George Town is very similar to Quezon.
George Town | Quezon | |
---|---|---|
Cost of Living, including rent | ||
Without Rent | ||
Rent & Utilities | ||
Food | ||
Transport | ||
Monthly Salary, after tax | ||
Quality of Life | ||
Population |
George Town | Quezon | |
---|---|---|
Restaurants |
||
Lunch menu, inexpensive restaurant |
29.8 $ | 3.56 $ |
Dinner, for 2 | 81.7 $ | 20.4 $ |
Fast food, McDonalds or KFC | 15.7 $ | 2.84 $ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 7.16 $ | 1.21 $ |
Capuccino | 6.66 $ | 2.52 $ |
Coke, 330ml | 3.59 $ | 0.91 $ |
Markets |
Milk, 1 L or 1 qt | 3.24 $ | 1.91 $ |
Bread, 0.5 kg or 1 lb | 4.91 $ | 1.22 $ |
Rice, 1 kg or 2 lb | 5.87 $ | 1.06 $ |
Eggs, 12 pack | 9.58 $ | 2.03 $ |
Cheese, 1 kg or 2 lb | 15.1 $ | 7.08 $ |
Chicken Breast, 1 kg or 2 lb | 15 $ | 4.63 $ |
Round Steak, 1 kg or 2 lb | 14.9 $ | 6.81 $ |
Apples, 1 kg or 2 lb | 5.21 $ | 3.96 $ |
Banana, 1 kg or 2 lb | 4.44 $ | 1.66 $ |
Oranges, 1 kg or 2 lb | 7.76 $ | 3.21 $ |
Potatoes, 1 kg or 2 lb | 2.96 $ | 3.06 $ |
Onions, 1 kg or 2 lb | 2.91 $ | 3.95 $ |
Water, 1 L or 1 qt | 1.83 $ | 0.69 $ |
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz | 2.74 $ | 1.72 $ |
Wine, 750 mL bottle | 23.9 $ | 8.47 $ |
Beer, 0.5 L or 16 fl oz | 3.99 $ | 1.57 $ |
Cigarette pack | 13.2 $ | 3.18 $ |
Transport |
||
Local transport ticket, One-way Ticket | 3.01 $ | 0.47 $ |
Monthly pass, Monthly Ticket | 30.2 $ | 16.7 $ |
Gas or petrol, 1 L or 0.26 gal | 1.78 $ | 1.18 $ |
Taxi, 8 km | 21.6 $ | 2.83 $ |
Personal Care |
||
Doctor visit, private clinic | 110 $ | 15.6 $ |
Cold medicine, for 1 week | 9.99 $ | 4.67 $ |
Hair shampoo, 400 ml or 12 oz | 5.36 $ | 3.23 $ |
Toilet paper, 4 rolls | 3.97 $ | 1.71 $ |
Toothpaste, 1 tube | 2.41 $ | 1.64 $ |
Utilities per Month |
||
Utility bill - 1 person, electricity, heating, water & garbage |
126 $ | 114 $ |
Utility bill - family, electricity, heating, water & garbage |
196 $ | 174 $ |
Internet plan, +60 Mbps |
113 $ | 38.3 $ |
Rent per Month |
||
1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m | 2,239 $ | 151 $ |
3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m | 4,623 $ | 514 $ |
1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m | 2,606 $ | 344 $ |
3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m | 5,633 $ | 878 $ |
Buy Apartment Price |
||
Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center | 8,428 $ | 1,851 $ |
Price per Square Meter to Buy House, in suburbs | 4,209 $ | 1,156 $ |
Salaries and Financing |
||
Average Monthly Net Salary, after tax | 5,788 $ | 577 $ |
Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate | 7.76 % | 8.15 % |
Sports and Leisure |
||
Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult | 87.2 $ | 39.8 $ |
Cinema, 1 seat | 18.1 $ | 7.17 $ |
Haircut | 23.5 $ | 5.88 $ |
Clothing and Shoes |
||
Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar | 129 $ | 92.2 $ |
Brand Jeans, Levis 501 | 94.7 $ | 24.2 $ |
Childcare |
||
Preschool, full day, monthly for 1 child | 1,615 $ | 148 $ |
International Primary School, yearly for 1 child | 26,502 $ | 2,196 $ |