Cost of Living in Gisenyi vs Mafeteng

Cost of living in Gisenyi is 17% lower than in Mafeteng (without rent).

Rent in Gisenyi is 31% more expensive than in Mafeteng.

Cost of living including rent in Gisenyi is very similar to Mafeteng.

Food in Gisenyi is 15% cheaper than in Mafeteng.

Transport in Gisenyi is 18% more expensive than in Mafeteng.

Gisenyi vs. Mafeteng Comparision

Gisenyi Mafeteng
Cost of Living, including rent
587 $
581 $
Without Rent
302 $
365 $
Rent & Utilities
284 $
216 $
Food
225 $
266 $
Transport
32 $
27 $
Monthly Salary, after tax
246 $
621 $
Quality of Life
19
10
Population
53.6K
57.1K

Compare other cities?

Gisenyi Mafeteng

Restaurants

Lunch menu,
inexpensive restaurant
1.82 $ 3.47 $
Dinner, for 2 29.4 $ 18.8 $
Fast food, McDonalds or KFC 6.63 $ 9.48 $
Beer, 0.5 L or 16 fl oz 1.11 $ 1.83 $
Capuccino 2.3 $ 1.46 $
Coke, 330ml 0.76 $ 0.98 $

Markets

Milk, 1 L or 1 qt 0.77 $ 1 $
Bread, 0.5 kg or 1 lb 1.05 $ 0.84 $
Rice, 1 kg or 2 lb 1.28 $ 1.99 $
Eggs, 12 pack 1.66 $ 1.31 $
Cheese, 1 kg or 2 lb 4.38 $ 4.36 $
Chicken Breast, 1 kg or 2 lb 4.61 $ 6.92 $
Round Steak, 1 kg or 2 lb 3.5 $ 4.41 $
Apples, 1 kg or 2 lb 3.36 $ 1.79 $
Banana, 1 kg or 2 lb 1.17 $ 1.97 $
Oranges, 1 kg or 2 lb 1.94 $ 1.93 $
Potatoes, 1 kg or 2 lb 0.5 $ 1.4 $
Onions, 1 kg or 2 lb 0.72 $ 1.41 $
Water, 1 L or 1 qt 0.46 $ 0.61 $
Coca-Cola / Pepsi, 2 L or 67.6 fl oz 1.6 $ 1.14 $
Wine, 750 mL bottle 8.89 $ 7.12 $
Beer, 0.5 L or 16 fl oz 0.81 $ 1.47 $
Cigarette pack 2.91 $ 4.87 $

Transport

Local transport ticket, One-way Ticket 0.34 $ 0.71 $
Monthly pass, Monthly Ticket 18.7 $ 28.9 $
Gas or petrol, 1 L or 0.26 gal 1.19 $ 1.3 $
Taxi, 8 km 12.6 $ 6.07 $

Personal Care

Doctor visit, private clinic 15.9 $ 12.7 $
Cold medicine, for 1 week 4.84 $ 3.4 $
Hair shampoo, 400 ml or 12 oz 2.88 $ 2.83 $
Toilet paper, 4 rolls 0.7 $ 1.56 $
Toothpaste, 1 tube 1 $ 1.26 $

Utilities per Month

Utility bill - 1 person,
electricity, heating, water & garbage
22.9 $ 124 $
Utility bill - family,
electricity, heating, water & garbage
35.3 $ 192 $
Internet plan,
+60 Mbps
25.2 $ 27.1 $

Rent per Month

1 Bedroom Apartment, outside of center, 40 sq.m 211 $ 56.2 $
3 Bedroom Apartment, outside of center, 85 sq.m 335 $ 134 $
1 Bedroom Apartment, in city center, 40 sq.m 339 $ 104 $
3 Bedroom Apartment, in city center, 85 sq.m 612 $ 229 $

Buy Apartment Price

Price per Square Meter to Buy Apartment, in city center 13,957 $ 369 $
Price per Square Meter to Buy House, in suburbs 832 $ 495 $

Salaries and Financing

Average Monthly Net Salary, after tax 246 $ 621 $
Mortgage Interest Rate, for 20 years fixed-rate 16.25 % 8.68 %

Sports and Leisure

Fitness Club, Monthly Fee for 1 Adult 29.5 $ 34.9 $
Cinema, 1 seat 2.93 $ 4.1 $
Haircut 1.84 $ 3.76 $

Clothing and Shoes

Brand Sneakers, mid-range, Nike or similar 61.8 $ 96.5 $
Brand Jeans, Levis 501 17.3 $ 59.1 $

Childcare

Preschool, full day, monthly for 1 child 153 $ 60.9 $
International Primary School, yearly for 1 child 9,822 $ 1,142 $